ابراهیم محمدولی گفت: با توجه به اینکه پیش بینی ها حاکی از آن است که طلا در بازار های جهانی در یک سال آینده به بالای ۲۰۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین روند طلا در بازار داخل نیز صعودی خواهد بود، این در حالیست که در بازار داخل بانک مرکزی باید به مانند چندین ماه ابتدایی سال گذشته مدیریت و کنترل بازار را در دست بگیرد و اجازه افزایش بی رویه قیمت دلار را ندهد، چرا که این مسئله اثر مستقیمی بر روی قیمت طلا و سکه در داخل می گذارد.

فرارو- طی دو اخیر قیمت سکه امامی به بالای ۹ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و سکه تمام طرح جدید نیز در محدوده ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت خورد، این در حالیست که قیمت ها بر اساس پیش بینی های صورت گرفته همچنان صعودی خواهد ماند.
به گزارش فرارو، مسعود یزدانی نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: اگر بخواهیم به بازار سکه و طلا از منظر التهاب آن بپردازیم، باید گفت که این التهاب تنها به دو پارامتر که یکی داخلی و دیگری خارجی است بستگی دارد. پارامتری همچون افزایش نرخ انس جهانی از ۱۲۰۰ دلار به ۱۷۵۰ دلار از بُعد خارجی و نرخ ارز و نوسانات آن از بُعد داخلی تاثیر مستقیم بر قیمت سکه و طلا در بازار داخلی دارند.
وی اظهار کرد: با توجه به همه گیری ویروس کرونا در جهان، بورس، نفت و پتروشیمی محدوده شده اند؛ بنابراین سرمایه های ذخیره شده باید به سمتی حرکت می کرد که دارای گردش بود؛ بنابراین بهترین کالایی که حتی با یک تلفن می توان آن را خرید و فروش کرد، طلا است.
وی افزود: بنابراین اکثریت سرمایه داران به سمت فعالیت در بازار سکه و طلا حرکت کردند. به همین دلیل انس طلا از ۱۲۰۰ - ۱۳۰۰ دلار آرام آرام افزایش پیدا کرد تا ۱۷۵۰ دلار هم رسید. این افزایش ۴۲۰ دلار در یک سال طی ۵۰ سال اخیر که تقریبا عرضه و تقاضا روندی معمول داشته است، بی سابقه بود. علاوه بر این بعد خارجی که بسیار تاثیرگذار در قیمت ها بوده است، بعد داخلی موثر بر قیمت سکه و طلا، همیشه ارز بوده است. مشکلات ارزی ما این روز ها دیگر برکسی پوشیده نیست. ضمن اینکه تهیه ارز نیز برای کشور مشکل شده و با محدودیت منابع تامین ارز مواجه شده ایم؛ بنابراین مسائل آشفتگی بازار سکه و طلا در چند ...

سرخط اخبار