تبریز- تولید فرش دستباف یکی از هنرهای اصیل در خطه آذربایجان است اما کمبود و نبود برخی از مواد اولیه، پاره ای از مشکلات را در این حوزه به وجود آورده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها- آناهیتا رحیمی؛ تا زمانی که نخ های رنگارنگ از دار قالی آویزان نباشد و صدای روح نواز دفه زنی به گوش نرسد، رج ها سکوت را به انتظار می نشینند؛ هنرمندانی که دست و دلشان به کار نمی آید و کلاف سردرگمی، گره بر گره می افزاید.
رنگ ها که از قلم بیفتد، چشم امید هنرمندان به این هنر نیز تبدیل به یأس می شود؛ ساعت ها پشت دار قالی می نشینند تا زندگی جریان یابد اما از لحظه ای که مشکلات بر سر راه باشد، کمر هنرمندان این مرز و بوم نیز خم می شود چرا که زندگی، روزی حلال می خواهد و خیالی آسوده.
قدیمی ترین رنگرز در بازار شعربافان تبریز
وقتی سراغ قدیمی ترین رنگرز در بازار شعربافان تبریز را گرفتم کارگاه رنگرزی حاج جواد صباغی، ورد زبان همه پیچید؛ کارگاهی که پر از بوی پشم و نخ است و رنگ کردن نخ های قالی در اینجا هم چنان ادامه دار است.
نخ های قالی رنگی رنگی از سر و روی این کارگاه می بارد و حاج جواد نیز روی یک نیمکت چوبی که یک فرش دستباف نیز روی آن پهن شده است نشسته است؛ همین که مرا دید با لبخندی گفت: زمانی که مدرسه را تمام کردم به این شغل آمدم؛ شغلی که پدر و حتی پدربزرگم نیز در آن فعالیت داشتند.
وی ادامه داد: از سال ۴۵ در این حرفه مشغول به کار هستم و حدود ۵۵ سالی می شود که در این کارگاه به فعالیت خود ادامه داده ام؛ در دوران گذشته پدربزرگم رنگرز پارچه های متقال بود.
قیمت نخ افزایش یافته است
مشکلات نیز کلاف سردرگم نخ هایی است که حاج جواد، رنگ و مقاومت بیشتری به آنها می بخشد؛ رنگ سبزی که در بازار موجود نیست و قیمتی که از ۳۰۰ هزار تومان به یک میلیون تومان افزایش یافته و با تجربه ترین رنگرزها را با مشکلات ...

عناوین مهم خبری