چین ساکت نمی ماند

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۸
پکن- ایرنا- «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا بتازگی اعلام کرد راهبرد جدید کشورش استقرار و آزمایش موشک های میان برد در آسیا و اقیانوس آرام است اما چین به شدت با این راهبرد مخالف است و هشدار داده که ساکت نمی ماند.

چین از هم اکنون خود را برای مقابله با واشنگتن در مورد استقرار موشک های میان برد در آسیا آماده می کند پکن اعلام کرد در برابر این حرکت سکوت نخواهد کرد تا فقط نظاره گر باشد بلکه مقابله به مثل می کند چین نگران است آمریکا موشک هایش را در کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن و استرالیا آرایش دهد به همین دلیل پکن از آنها خواسته است هرگز تن به درخواست آمریکا ندهند و نگذارند واشنگتن موشک های میان برد خود را در این کشورها مستقر کند.
«فوسونگ» مدیرکل کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین می گوید اگر چنین اقدامی صورت گیرد چین مسلما دست به اقدامات مقابله جویانه و بازدارنده خواهد زد.
زمانی که آمریکا در سه سال قبل تلاش کرد تا موشک های پیشرفته تاد را در کره جنوبی مستقر کند ، با اعتراضات پرفشار چین مواجه شد . این کار صورت گرفت اما چینی ها تحریم هایی را برای کره جنوبی در نظر گرفتند.
با این حساب اگر قرار باشد یک بار دیگر چنین سامانه های موشکی میان برد پیشرفته ای در منطقه مستقر شود ، چین اقدام مقابله جویانه خواهد کرد و خطر شروع مسابقه تسلیحاتی بیش از پیش کل منطقه را تهدید خواهد کرد.
از دیدگاه فو سونگ زمانی که آمریکا تصمیم گرفت از پیمان نیروهای موشکی هسته ای میان برد خارج شود ، در واقع دنیا را مورد تهدید قرار داد.
این اقدام به منزله آن است که آمریکا می تواند چنین موشک هایی را در منطقه مستقر کند ولی از دیدگاه چین این کار ثبات بین المللی و حتی امنیت کشورهای منطقه اروپا و اقیانوس آرام را تهدید می کند.
مقام ارشد وزارت خارجه چین در امور کنترل تسلیحاتی صراحتا از سه کشور استرالیا و کره جنوبی و ژاپن خواسته است تا از میزبانی این سامانه ها خودداری ورزند و تهدید به ...

سرخط اخبار