علی دایی؛ بمب افکنی که حتی رونالدو به گردش نرسیده است

عصر اقتصاد سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۹

یک نشریه ایتالیایی ضمن تمجید از اسطوره فوتبال ایران،  علی دایی را به بمب افکنی تشبیه کرد که حتی فوق ستاره تیم ملی پرتغال هم به گردش نرسیده است.
روزنامه ایتالیایی «ایل فوگلیو» در گزارشی با تیتر «علی دایی؛ بمب افکنی نسبتاً ناشناخته که حتی رونالدو به گردش نرسیده است»، نوشت: «دایی نقش مهمی در پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا در مرحله گروهی جام جهانی ۱۹۹۸ داشت، او همچین در لیگ باشگاهی آلمان نیز بازی کرد، اما اسطوره ای محلی باقی ماند. هیچ کس به اندازه دایی در بازی های ملی گلزنی نکرده است.
یک فوتبالیست ایرانی است که بهتر از کریستیانو رونالدوست، حداقل اگر آمار و ارقام را لحاظ کنیم. او یکی از معدود رکوردهایی را در اختیار دارد که متعلق به حریص ترین فوتبالیست تاریخ نیست. نام او علی دایی است، مهاجمی که در سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد و در حال حاضر به حرفه سرمربیگری مشغول است. او می توانست فوتبالیستی در کلاس جهانی بشود و فرانس بکن باوئر - رئیس وقت باشگاه بایرن مونیخ - در مقطعی به این موضوع پی برد و به استعداد ذاتی او تکیه کرد، اما هرگز چنین اتفاقی رخ نداد و بیشتر در کشور خود یک قهرمان باقی ماند.
علی دایی در باشگاه های زیادی بازی کرده است، اما تیم ملی را به عنوان ویترین حرفه ای خود انتخاب کرد، جایی که با پیراهن ایران شاید بتوان گفت مهاجمی دست نیافتنی شد. ۱۰۹ گل زده او که همگی در رده ملی بوده، توسط فدراسیون بین المللی آمار و تاریخ فوتبال (IFFHS) هم تأیید شده است. حتی کریستیانو رونالدو هم نتوانسته به این رکورد برسد، هرچند با ۸۸ گل زده در این مسیر قرار دارد و با وجود گذر از رکورد ۸۴ گل زده پوشکاشِ فقید، همچنان پایین تر از علی دایی ...

سرخط اخبار