شمشیر تالایوت راز یک تمدن باستانی گمشده را فاش کرد!

خبر آنلاین شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۷
شمشیر تالایوت، شمشیری باستانی تصادفاً کشف شده است که باعث گشوده شدن فصل جدیدی از یک تمدن باستانی مرموز گشته است. جزیره سیاحتی مایورکا در اسپانیا مکانی مشهور برای اسکی سواری روی آب، گردشگری و میهمانی در کنار ساحل با آفتابی گرم است. هرچند به زودی تبدیل به مکانی جذاب به دلیلی متفاوت تر خواهد شد: باستان شناسان یکی از قدیمی ترین و نادرترین یافته های این جزیره یعنی یک شمشیر ۳۲۰۰ ساله را کشف کرده اند.

این شمشیر در منطقه ای بنام تالایوت کشف شد که شامل صخره سنگ های بزرگ است که قدمت آن ها به ۱۰۰۰-۶۰۰۰سال قبل از میلاد بازمی گردد. این شمشیر در نزدیکی یکی از صخره سنگ های بزرگ پیدا شد که محلی ها آن را تالایوت می نامیدند که توسط تمدن مرموز تایلوتیک ساخته شده که هزاران سال پیش در جزایر مایورکا و منورکا زندگی می کردند. بنابراین نام مستعار این شمشیر که تالایوت می باشد بنام اکسکالیبور اسپانیایی نیز لقب گرفته است.
حالا اکتشافات از سال ۱۹۵۰ به صورت زیرزمینی در این محوطه در حال انجام است. در اواسط سپتامبر وقتی محققان در حال آماده سازی بازگشایی موزه برای بازدید عموم بودند، کشف این شمشیر موجب حیرت آن ها شد.
رسوبات صخره های سنگی بزرگ متعلق به دوره آهن در گالیسیا، اسپانیا
به گفته باستان شناسان، قدمت این شمشیر به ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد بازمی گردد و به لحاظ ماندگاری در وضعیت خوبی قرار دارد، فقط از وسط دونیم شده است. وجود شمشیر در چنین مکانی دانشمندان را به این نتیجه رسانده که شمشیر در حین یک مراسم تشریفاتی در این مکان خاک شده است. برای تمدنی مانند تالایوتیک ها، شمشیر یک سلاح دفاعی محسوب می شده است. اما با پیدا شدن در چنین مکانی می توان نتیجه گرفت که شمشیر را به عنوان بخشی از مراسم روحانی دفن کرده بودند.
شمشیر قوم تالایوتیک که در مایورکای اسپانیا پیدا شده است .
این شمشیر یکی از ۱۰ شمشیری است که عموماً توسط کشاورزانی که روی زمین کار می کرده اند پیدا می شده اند. بنابراین محققان نمی توانند برای شمشیرهای دیگر زمینه های تاریخی قائل شوند، زیرا آن ها به صورت شانسی پیدا شده بودند. بنابراین نمی توان استفاده تاریخی و بودن آن ها ...

سرخط اخبار