سهم ایران از تولید پلاستیک در جهان چقدر است؟

آفتاب نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴
تولید انواع پلاستیک در جهان و مصرف بی رویه آن اثرات مخربی بر محیط زیست و زندگی جوامع بشری گذاشته است.

آفتاب نیوز :
بر اساس گزارش ها سالانه بیش از ۱۷۷ هزار تن پلاستیک در ایران تولید می شود، یعنی ۴ درصد از نفت تولید شده در کشور، صرف تولید مواد پلاستیکی می شود و حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال طول می کشد تا این مواد پلاستیکی تجزیه و نابود شوند.
تولید انواع پلاستیک در جهان اثرات مخربی بر محیط زیست و زندگی جوامع بشری گذاشته است. در واقع با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی، انسان به سمت تولید موادی روی آورد که علی رغم برخی از کارکردهای مفیدش، ضرر و زیان های جبران ناپذیری را نیز به همراه داشت.
حال بیشتر کشورهای دنیا برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی، سعی دارند که تولیدات مواد پلاستیکی خود را کاهش دهند، به همین منظور کنوانسیونی در سازمان ملل وضع شد که بر اساس آن موادی که مستقیما به آب ریخته می شوند، باید زیست تجزیه پذیر باشند.
در این میان استفاده از کیسه های پلاستیکی در برخی از کشورها در سال های اخیر ممنوع شد، به طوری که تا حدی در هزینه ها و مصرف نفت در این کشورها صرفه جویی به عمل آمد، البته با وجود وضع مالیات های سنگین برای فروشندگان درخصوص تولید و مصرف کیسه های پلاستیکی، اما هنوز بسیاری از اقلام فروشی فروشگاه های این کشورها در کیسه های پلاستیکی به مردم عرضه می شوند.
امیدواریم با وضع قوانینی استفاده از کیسه های پلاستیکی در ایران نیز ممنوع شود، چرا که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته و به دلیل ماندگاری بالایشان در محیط، موجب آلودگی می شوند. کیسه های باقیمانده در طبیعت به همراه باد جابجا و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند و همچنین موجب آبگرفتگی آبراه ها شده و در صورت ورود به دریاها و تالاب ها وارد زنجیره غذایی جانوران ...

سرخط اخبار