ساعت24-مسئول تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته ای برجام، در مصاحبه ای برخی موانع بر سر راه احیای این توافق را یادآوری کرد و گفت این توافق یک شبه احیا نمی شود.

«وندی شرمن»، مسئول تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) روز گذشته در مصاحبه ای در خصوص احتمال احیای توافق هسته ای برجام صحبت کرد.
شرمن در پاسخ به این سؤال که آیا برجام با توجه به خروج ترامپ از آن، برای آمریکا باقی مانده تا دولت احتمالی بایدن بتواند به آن باز گردد گفت: «هیچ شکی نیست که برنامه جامع اقدام مشترک اکنون مانند زمانی که از آن خارج شدیم نیست، اما اقداماتی که ایران انجام داده تقریباً قابل باز گشت است. آنچه رئیس جمهور منتخب، بایدن گفته این است که اگر ایران بار دیگر از این توافق به طور کامل تبعیت کند دولت او نیز به این توافق باز خواهد گشت. این اتفاق ساده نخواهد بود.»
وی با بیان اینکه «من امیدوارم که بایدن با اروپا در این خصوص صحبت کند مدعی شد، فرانسه، آلمان، انگلیس و کشور های اتحادیه اروپا و همچنین روسیه و چین این توافق را با یکدیگر حفظ کرده اند مخصوصاً اروپا که واقعاً به آن پایبند بوده است!»
شرمن در ادامه تصریح کرد که احیای برجام به هیچ وجه آسان نیست و در طول یک شب اتفاق نخواهد افتاد.
وی در ادامه به انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه اشاره کرد و موقعیت باز گشت به این توافق هسته ای را پیچیده خواند که به اقدامات و تلاش های زیادی نیاز دارد.
مسئول تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات برجام همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا مسائل ادعایی برنامه موشکی ایران و پشتیبانی از نیرو های تحت حمایت آن در منطقه نیز باید در کنار برجام در نظر گرفته شود گفت: «برجام برای کنترل برنامه هسته ای ایران است تا مطمئن شویم برنامه هسته ای آنها صلح آمیز است و نمی خواهند بمب هسته ای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار