تهران-ایرنا- شخصیت های سیاسی و قبیله ای و اجتماعی استان المهره یمن روز شنبه با تشکیل «شورای نجات ملی جنوب»، خواستار خروج ائتلاف سعودی از یمن شدند و همه طرف های یمنی را به گفت و گو برای حل مشکلات کشور فراخواندند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، شخصیت های سیاسی و قبیلهای یمن امروز در شهر الغیضه در استان المهره واقع در شرق یمن، دور هم گرد آمدند.
این شخصیت های یمنی با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن قرائت «بیانیه تاریخی المهره، تشکیل «شورای نجات ملی جنوب» را اعلام کردند.
طبق بیانیه صادر شده از این شورا، توقف جنگ، شکستن محاصره، نجات کشور از چنددستگی، تجزیه و زوال در زمینه ها و سطوح مختلف از طریق دعوت همه طرف های سیاسی و اجتماعی موثر به گفت و گو و مشارکت، مهمترین خواسته های این شورا است.
این بیانیه تاکید کرد: شورای تشکیل شده موضع یکسانی نسبت به همه طرف ها دارد و مخالف حضور نظامی خارجی در یمن (ائتلاف تحت فرماندهی سعودی) است. همچنین با دخالت در امور داخلی یمن یا تصرف هر قطعه از خاک از آن (توسط بیگانه) مخالف است.
این شورا در ادامه تصریح کرد: «مردم صاحب قدرت و منبع آن» هستند. تحمیل هیچ طرح سیاسی و حاکمیتی از سوی هیچ طرفی بر مردم جایز نیست و این طرح ها باید از راه های قانونی و به صورت دموکراتیک انتخاب شوند.
این بیانیه بر حفظ منابع و ثروت های مادی و انسانی یمن و حفظ حق مردم در جبران خرابی های ناشی از جنگ و بازگرداندن اموال غارت شده به آنها، تاکید کرد.
این شورا، احمد محمد قحطان (عضو مجلس شورای یمن و رئیس پلیس سابق استان المهره) را به عنوان رئیس شورای جدید و شیخ علی سالم الحریزی (از بارزترین فرماندهان قبلیه ای استان المهره و مخالف با حضور سعودی ها در یمن) را به عنوان مرجع عالی ناظر بر این شورا تعیین کرد.
« شورای نجات ملی جنوب» همچنین تاکید کرد که نمایندگان از همه استان های جنوبی به طور مساوی در این شورا حضور خواهد یافت البته با توجه به شرایط ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار