از چند سال قبل و به دنبال برنامه ریزی برای رساندن گاز به تمام مناطق کشور، بحث رساندن گاز به روستاهای جاده چالوس نیز به عنوان یکی از اهداف وزارت نفت در نظر گرفته شد اما این طرح هنوز به نتیجه نرسیده که دلایل متعددی برای آن بیان می شود.

به گزارش ایسنا، در ماه های پایانی سال ۱۳۹۶ نامه ای از سوی دو تن از نمایندگان استان البرز خطاب به مدیر کل راهداری این استان منتشر شد که نشان دهنده درخواست رسمی آن ها برای گازرسانی به تعدادی از روستاهای قرار گرفته در جاده چالوس بود.
این روستاها که تعدادشان به عدد ۳۸ می رسد، نزدیک به سد امیرکبیر و بخش آسارا هستند که هنوز گازرسانی به آن ها صورت نگرفته است. در نامه ای که از سوی نمایندگان این استان امضاء شده، جمعیت این روستاها ۴۲۰۰ خانوار اعلام شده و درخواست این نمایندگان برنامه ریزی برای اجرای فاز اول پروژه بین جوستان و گچسر به طول ۴۹ کیلومتر است. در این نامه هم چنین آمده بود که به منظور گازرسانی به این مناطق بخشی از حریم محور موجود کاهش پیدا کند تا امکان انتقال گاز به این روستاها فراهم شود.
سرانجام در دی ماه سال گذشته فاز عملیاتی این پروژه که جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد، با اعتباری حدود ۹۳ میلیارد ریال در روستای کندر آغاز شد و در مجموع قرار شد تا گازرسانی به روستاهای محور کرج-چالوس در هفت فاز با اعتباری حدود ۱۱۰۰ میلیارد ریال ادامه یابد.
چالش ها و موانع گازرسانی
با این وجود، همچنان مشکلاتی در این بخش وجود دارد که مشایخی - سرپرست مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران - در تشریح چالش ها و موانع گازرسانی به روستاهای جاده چالوس و تنها شهر باقی مانده استان (آسارا) به ایسنا گفت: همکاری نکردن پلیس راهور در ارائه مجوز کار در کنار جاده و کنترل ترافیک محور، همکاری نکردن اداره کل آب منطقه ای استان در اخذ مجوز عبور لوله گاز از زیر لوله آب اصلی تهران و عبور از رودخانه برخی از چالش های پیش روی اجرای این طرح ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار