پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در قالب طرح «پیغام دوست» هر روز یک آیه از قرآن کریم را به همراه ترجمه و توضیحی مختصر ارائه می کند.

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه و کرسی های آزاداندیشی  گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در قالب طرح «پیغام دوست» هر روز یک آیه از قرآن کریم را به همراه ترجمه و توضیحی مختصر ارائه می کند.
بیشتر بخوانید:
درخواست صبر و پایداری برای تحمل فشارهای مادی و معنوی مشرکان و منکران
پیغام دوست
در روز سه شنبه 10 تیر ۱۳۹۹ مصادف با 8 ذی قعده ۱۴۴۱ «پیغام دوست» به شرح زیر است:
و اگر به صلح گراییدند تو [نیز] بدان گراى و بر خدا توکل نما که او شنواى داناست (انفال، ۶۱)
وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ (الانفال، ۶۱)
استراتژی قرآن برای ساماندهی نحوه ارتباط مسلمانان با دشمنان، حفظ عزت، استقلال و مقاومت است. از این رو در آیه قبل تأکید کرده بود که تمام توان خود را برای تقویت بنیه نظامی و سیاسی جامعه اسلامی به کار بگیرید و در آمادگی کامل به سر برید تا دشمنان تصور تهاجم به شما را هم از سر خود بیرون کنند؛ و در صورت هرگونه تجاوزی، با قوت و قدرت در مقابل آن ها ایستادگی کنید.
در عصر حاضر شاهد آن هستیم که جمهوری اسلامی، به همین رویکرد قرآنی عمل کرده و نتیجه مطلوب را هم گرفته است. البته اسلام، دین صلح و آرامش است و آمادگی نظامی برای جنگ افروزی نیست، بلکه برای دفاع از عزت و استقلال است. لذا در این آیه یادآوری می کند که اگر دشمنان از جنگ و تجاوز دست کشیدند و پیشنهاد صلح و آشتی دادند، رهبری جامعه اسلامی هم برای بستنِ قرارداد صلح و آشتی اقدام کند. البته هم در هنگام مقاومت و هم در هنگام صلح باید بر خدا توکل کنند.
یادمان باشد که نسبت به «پیغام ...

عناوین مهم خبری