تهران- ایرنا- روزنامه آرمان در یاددداشتی به قلم شهریار حیدری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم، نوشته است: اگر بنا باشد، بازگشت تحریم تسلیحاتی ایران پس از ۲۷ مهر را در چهارچوب قوانین بین المللی بررسی کنیم، این عمل از سوی آمریکا به هیچ وجه ممکن نیست. تمام این رفتارها به قاعده ای به نام برجام بازمی گردد که تمام کشورها باید به آن پایبند باشند. نهایتا آمریکا از برجام خارج شد و کشورهای اروپایی به علاوه چین به برجام پایبند هستند.

روزنامه آرمان دوشنبه هفتم مهر ۱۳۹۹ در یادداشتی، آورده است:  این کشورها در همین چهارچوب همکاری های خود با ایران را ادامه دادند اما آمریکا که از این تعهد خارج شد، نمی تواند کوچک ترین اقدامی در خصوص تشدید تحریم ها یا لغو قطعنامه هایی که در این دوره یا در دوره دولت گذشته تصویب شد، انجام دهد. به دلیل نفوذ زیادی که آمریکا در نهادهای بین المللی مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین پایگاه های اقتصادی و سیاسی موجود در آسیا و اروپا دارد، علاوه بر اینکه از برجام نیز خارج شده، تحریم های ایران را تشدید کرده است. اگر این کشور به قواعد بین المللی بازگردد، به هیچ وجه رفتار آن در قبال ایران در چهارچوب قوانین نیست اما اگر به ماهیت آمریکا و دولت آن بازگردیم، این تحریم ها امری بدیهی است، زیرا چهل سال است که آمریکا با تاکتیک های مختلف و با امکاناتی که نام برده شد، اقدامات گوناگونی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است. الان نیز قطعنامه های ضد ایرانی مختلفی مطرح است که آمریکا به هیچ وجه نباید به آن ورود کند، زیرا این اقدامات قانونی نیست.
با این حال آمریکا یک کشور یاغی منطقه ای است که تصمیمات خود را بدون در نظر گرفتن مناسبات بین الملل انجام می دهد. در مورد ایران، جنایت آمریکا همین تحریم های ظالمانه است که حلقه آن روزبه روز تنگ تر می شود. این بار برخلاف رویه های گذشته این اقدامات با تاکید بر قواعد و ظرفیت های بین المللی مطرح شده و در مجامع بین المللی مورد مخالفت کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی قرار گرفت.
آمریکا با نفوذ در بعضی کشورهای عربی منطقه و بعضی دیگر از کشورهای منطقه می خواهد از این ظرفیت ها ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار