ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی طی بیانیه ای نسبت به همزمانی اپیدمی آنفلوانزا و کرونا و تعجیل در بازگشایی مدارس در کشور هشدار داد.

- اخبار اجتماعی -
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم  در شرایطی که پاندمی کرونا ویروس و بیماری کووید-19 در سراسر جهان و نیز در کشور عزیز ما ایران، یک مخاطره جدی حیات بشریت به حساب می آید، با نزدیک شدن به آغاز پاییز، نگرانی جامعه پزشکی و مردم ایران از بابت خطر اپیدمی آنفلوانزا به یک مسئله حاد و مبرم تبدیل شده است.
اکنون پزشکان در سراسر جهان، نگران همزمان شدن و همراهی اپیدمی فصلی آنفلوانزا و پاندمی کووید-19 هستند. از آنجایی که نشانه های بالینی آنفلوانزا شبیه به نشانه های شایع کووید-19 است، نشانه ها و علائم آنفلوانزا می تواند با ایجاد مشکل در تشخیص و از طریق مبتلایانی که بیماری ایشان تشخیص داده نشده و تحت قرنطینه و اجرای دستورالعمل های مربوطه قرار نگرفته اند، خطر گسترش و سرایت بیماری کووید-19 را افزایش دهد.
از سوی دیگر، هرگاه شخصی توسط هرکدام از ویروس های «آنفلوانزا» و یا «کووید-19» آلوده شود، تا اندازه ای تضعیف و گرفتار خواهد شد که به سادگی میزبان مساعدی برای ویروس دیگر باشد.
آنچه که مسلم است این است که ابتلای همزمان به هر دو ویروس می تواند پیش آگهی بالینی بدتری داشته باشد و به خصوص در افراد مسن، و دارای بیماری های زمینه ای و نیز کودکان به نتایج ناگواری منجر شود.
نشانه های بالینی مشترک این دو بیماری عبارتند از: تب، احساس تب و حرارت، لرز، درد بدن، سرفه یا تنفس مشکل و کوتاه شدن نفس ها. برای تشخیص افتراقی باید به علائم و نشانه های بالینی اختصاصی کووید-19 مانند از دست دادن حس بویایی و یا نماهای اختصاصی در سی تی اسکن ریه ها و یا تست PCR استناد شود.
در وضعیت فعلی، نگرانی جامعه پزشکی این است که مراجعات مبتلایان به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار