معرفت و شناخت به خصایص عرشی موجب می شود که حضرت معصومه (س) را در همان جایی که قرار دارد ببینیم نه در رتبه امامزادگان، و فاصله خود را با ایشان به درستی درک کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر ، دهم ربیع الثانی، سالروز وفات حضرت معصومه سلام الله علیها است. حجت الاسلام و المسلمین سید محمدتقی قادری به بررسی و تحلیل شخصیت حضرت فاطمه معصومه (س) در یادداشتی پرداخته است:
فرصت مناسبی است که به تحلیل شخصیت این بانوی کریمه اهل بیت علیهم السلام بپردازیم و با ابعاد وجودی آن حضرت معرفت و شناخت پیدا کنیم. چرا که حضرت فاطمه معصومه علیها السلام، شانزده خصوصیت عرشی و فرشی دارد؛ معرفت و شناخت به خصایص عرشی موجب می شود که حضرت را در همان جایی که قرار دارد ببینیم؛ نه در رتبه امامزادگان، و فاصله خود را با ایشان به درستی درک کنیم.
معرفت به خصایص عرشی کاربردش در این است که آن خصایص را الگو و اسوه خود قرار داده و با نهادینه کردن آن خصایص در رفتار عملی خویشتن فاصله و نسبت بین خود با حضرت را نزدیک نمائیم، با چنین رویکردی به تحلیل خصایص شانزده گانه می پردازیم:
پیشگویی ولادت
نخستین خصوصیت عرشی حضرت معصومه سلام الله علیها ((پیشگویی در تولد)) است.
به این معنا که هرچند در بین معصومین علیهم السلام پیشگویی ولادت آنان مسبوقه به سابقه است، چرا که در چگونگی ولادت امام باقر علیه السلام روایت شده است که پنجاه سال پیش از ولادت شأن، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خطاب به جابربن عبدالله انصاری فرمودند:
"ای جابر تو زنده می مانی تا آنکه فرزندم «محمد بن علی بن الحسین علیه السلام» را که در تورات به «باقر» معروف است ملاقات کنی، چون وی را ملاقات کردی سلام مرا به او برسان. "
جابر پس از رحلت رسول خدا (ص) در مسجد پیغمبر (ص) می نشست و به امید دیدار پیشوای پنجم (ع) و در انتظار رسیدن آن لحظه ی موعود برای رساندن سلام رسول اکرم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار