تصویب نشدن لوایح FATF باری بر دوش دولت بعدی خواهد بود

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۵
تهران - ایرنا - استادیار دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با بیان این که عدم تصویب لوایح FATF بیش از آنکه دولت روحانی را متضرر کند باری بر دوش دولت بعدی خواهد بود، گفت: گروه ویژه اقدام مالی به سادگی کشوری را وارد لیست سیاه نمی کند اما وقتی کشوری وارد این لیست شد درآمدن ازآن کار آسانی نیست.

«سید جواد کاظمی تبار» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به مهلت سه ماهه گروه اقدام مالی به ایران برای تکمیل روند پیوستن به سازوکارهای FATF و فرایند شکل گیری بانکداری متمرکز در دهه هفتاد میلادی گفت: در گذشته شعبه های مختلف بانک ها ارتباط خیلی نزدیکی باهم نداشتند. به طوری که شما یک جا حساب باز می کردید و پولتان را به عنوان سپرده نزدشان می گذاشتید. اگر به شعبه های دیگر همان بانک می رفتید، شما را به عنوان یک فرد ناشناس می دیدند و لازم بود با شعبه ای که در آن حساب باز کرده بودید، تماس بگیرند و شما باید بعضا یک روز صبر می کردید تا نتیجه استعلام بیاید بعد به پول خودتان دسترسی پیدا می کردید.
وی افزود: حدود دهه هفتاد میلادی که بانکداری متمرکز آغاز شد، شعب مختلف به صورت یک شبکه به هم پیوسته درآمدند. نهایتا از طریق طراحی و استفاده از نرم افزارهای بانکی و به مدد اینترنت دیگر فرق چندانی بین شعب مختلف یک بانک وجود ندارد که نرم افزار بانکداری متمرکز یا به اصطلاح core banking software که قابلیت پایش تراکنش ها و تسویه وجوه را فراهم می آورد، نقش اساسی در انجام این کار دارد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه در دهه هفتاد شمسی تغییرات عمده ای در بانکداری کشورما شروع شد، تصریح کرد: در این دهه چند شرکت خصوصی نرم افزار مختص بانکداری تاسیس شدند که با وجود نوسانات اقتصادی در این سال ها همچنان به کار خود ادامه می دهند. و شاید بتوان گفت یکی از دلایل پایدار ماندن این شرکت ها خودکفایی کشورمان در عرصه نرم افزارهای بانکی است.
امکان واردات نرم افزارهای خارجی در سیستم بانکی ایران وجود ندارد
کاظمی تبار یادآور شد: به دلیل وجود عقود اسلامی همچون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار