به ندرت مرگ شخصیتی در ایالات متحده آمریکا تا این اندازه برای آینده این کشور مهم بوده است.

به گزارش جام نیوز ، روث بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان عالی ایالات متحده روز جمعه ۱۸ سپتامبر در سن ۸۷ سالگی پس از دورانی طولانی دست و پنجه نرم کردن با سرطان لوزه المعده درگذشت. خبر درگذشت او مانند بمبی در واشنگتن صدا کرد.
این قاضی چپگرا که توانسته بود با موفقیت بر چند سرطان و بیماری های دیگری فائق آید، تقریبا به چهره ای جاودانه تبدیل شده بود و دست کم این امیدواری را در میان دموکرات ها (که با هر بار بستری شدن قاضی گینزبرگ در بیمارستان نفس ها را در سینه حبس می کردند) بوجود آورده بود که می تواند تا ژانویه ۲۰۲۱ میلادی یعنی زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا زنده بماند.
اما ۱۸ سپتامبر به گونه ای دیگر رقم خورد و اکنون ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا در هر دو حزب، باید در کنار دست و پنجه نرم کردن با چالش هایی مانند همه گیری ویروس کرونا، رکود اقتصادی و تنش های حاصل از تبعیض نژادی، تنها ۶ هفته مانده به برگزاری این انتخابات، وارد نبرد بر سر تعیین جانشین برای قاضی گینزبرگ و پر کردن کرسی خالی او در دیوان عالی ایالات متحده شوند.
خانم گینزبرگ در سال ۱۹۹۳ میلادی از سوی بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا برای فعالیت در عالی ترین نهاد قضایی این کشور انتخاب شد. او قصد داشت در سال ۲۰۱۶ میلادی پس از پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری، خود را بازنشسته کند. اما شکست کلینتون و در مقابل به قدرت رسیدن دونالد ترامپ باعث شد که او با وجود وخیم تر شدن وضعیت جسمانی اش، همچنان کرسی قضاوت را حفظ کند.
مرگ قاضی گینزبرگ کفۀ ترازو را به نفع محافظه کاران آمریکا سنگین کرد و این فرصت را در سنای این کشور در اختیار آنها گذاشت تا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار