نمایندگان کنگره: آمریکا خواهان منع فروش تسلیحات به عربستان و امارات است

واحد مرکزی خبر چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۹

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از ­رویترز؛ مجلس نمایندگان آمریکا در ماه آینده درباره توافقات فروش تسلیحات به عربستان به ارزش میلیاردها دلار که قبلاً با مخالفت سنای این کشور روبرو شده بود، رای گیری می کند.
این درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این زمینه نیز تهدید به وتو کرده است.
استنی هویر، دومین نماینده دموکرات ارشد در مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت این مجلس در تاریخ 9 ژوئیه درباره 22 قطعنامه مربوط به تایید نکردن توافقات تسلیحاتی با عربستان سعودی و امارات رای گیری خواهد کرد.
ترامپ در ماه مه اعلام کرده بود در زمینه 22 توافق تسلیحاتی با عربستان و امارات، به ارزش 8.1 میلیارد دلار، پیش خواهد رفت و با اعلام وضع اضطرار درباره ایران، بررسی کنگره ای را در این زمینه کنار می گذارد.
انتظار می رود در مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار دموکرات ها است، این قطعنامه ها به تصویب برسد.
با وجود اینکه مقامات آمریکایی از حمایت کافی برای غلبه بر وتوی ترامپ برخوردار نیستند، حامیان این قطعنامه ها تاکید کرده اند پیام مهم دو حزبی به عربستان و ترامپ ارسال خواهند کرد. قانون گذاران آمریکایی در این پیام به دلیل نقض حقوق بشر از جمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار ناراضی سعودی و همچنین افزایش شمار تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن علیه ریاض فشار خواهند آورد.

سرخط اخبار