نظر متفاوت امام جمعه شیراز درباره روز کوروش

خبر آنلاین چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۳
ایرنا نوشت: موضوع گذر مسائل مرتبط با نامگذاری روزی به نام کوروش از حوزه امنیت به حوزه فرهنگ یکی از ابعاد نظریه نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بود که روز چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان مطرح و با استقبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه شد.

سیدعباس صالحی که امروز (چهارشنبه ۱۷ مهر) در سفری سه روزه به استان فارس وارد شیراز شد، پس از ادای احترام به مقام والای شهدا در گلزار شهدای شیراز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس حضور یافت.
ارائه مدل کثرت گرایانه غیر فروکاهشی در راستای اتخاذ رویکرد مشترک فرهنگی بین دستگاه های اجرایی استان فارس، دستور کار اعلامی این جلسه بود که آیت الله لطف الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به تشریح ابعاد آن پرداخت.
امام جمعه شیراز این موضوع را به عنوان دغدغه ملی عنوان کرد و بیان داشت استان فارس به نوعی بیش از دیگر نقاط کشور درگیر آن است.
وی با اشاره به حواشی روز هفتم آبان در آرامگاه کوروش طی سالیان اخیر گفت: «مساله هفت آبان گاه به عنوان یک مساله امنیتی ما را درگیر کرده است و این در حالی است که این موضوع ریشه فرهنگی دارد و باید با راهکار فرهنگی به دنبال راهکار برای آن باشیم. برخی افراد با اعتقاد به این که هفتم آبان همزمان با سالروز ورود پیروزمندانه کوروش به بابِل و نگارش منشور حقوق بشر در پی این رویداد تاریخی است، این روز را به نام روز کوروش گرامی می دارند. در همین حال، برخی نیز این روز را فاقد اصالت تاریخی و نشات گرفته از آن سوی مرزها می دانند.»
در جستجوی راه حل فرهنگی برای بزرگداشت کورش
آیت الله دژکام با اشاره به سابقه فرهنگ و تمدن هخامنشی، ساسانی و اسلامی در استان فارس و وجود ادیان مختلف در این استان گفت: «این استان با سابقه طولانی در حوزه تمدن با کثرت واقعی در بین فرهنگ های پیش و پس از اسلام روبرو است و دیدگاه هایی در این زمینه وجود دارد.»
وی گفت: «این که هر یک از گرایش های فرهنگی نسبت به عقیده و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار