رییس کمیسیون توسعه و بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان گفت:نرخ تسهیلات بانکی در افزایش قدرت ریسک پذیری و رغبت فعالان اقتصادی به سرمایه گذاری اهمیت بالایی دارد.

به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان، غلامرضا اخوان فرید قوانین حاکم بر نظام بانکی و برخورد سلیقه ای برخی از بانک ها با فعالان اقتصادی را یکی از موانع تولید در شرایط کنونی دانست و اظهار داشت: اتاق بازرگانی در دوره نهم هیات نمایندگان در نشست های مختلف با روسای بانک ها به ویژه رئیس کل بانک مرکزی، به بیان و پیگیری مشکلات اعضا پرداخته و خواستار رفع این مشکلات شده است.
وی کاهش نرخ تسهیلات بانکی را در افزایش قدرت ریسک پذیری و رغبت فعالان اقتصادی به سرمایه گذاری مهم دانست و تصریح کرد: علی رغم اینکه شورای پول و اعتبار نرخ 18 درصد را برای شرکت های تولیدی در نظر گرفته است، اخذ سپرده های سنگین از آنها این نرخ را به بالاتر از 22 درصد می رساند.
رییس کمیسیون بهبود اتاق بازرگانی اصفهان تفویض اختیار مدیران بانک ها به مدیران منطقه و استان ها را در تلطیف بروکراسی بانکی موثر دانست.
اخوان فرید با تاکید بر اینکه لازم است سوابق فعالان اقتصادی، میزان اشتغالزایی، نوع محصول تولیدی و خوش حسابی آنها در میزان اعطای تسهیلات بانکی مد نظر قرار گیرد، تصریح کرد: اعتبارسنجی فعالان اقتصادی توسط بانک ها باید بر مبنای پیشینه آنها باشد.
وی منع بانک ها از بنگاهداری، تعامل آنها با فعالان اقتصادی درخصوص بدهی های معوقه آنها و در صورت ورشکستگی چشم پوشی و یا تامین بدهی توسط صندوق حفاظت از صنایع و اعطای تسهیلات هدفمند برای تقویت صنایع جذاب کشور را از جمله اقدامات بانک ها برای حمایت از فعالان اقتصادی و حمایت از تولید بیان و تاکید نمود: سیستم سرمایه گذاری و ریسک پذیری فعالان اقتصادی باید به گونه ای باشد که تولیدکننده تمامی سرمایه خود را وارد فعالیت تجاری کند.
رییس کمیسیون ...

سرخط اخبار