گفتگو| رسایی: این ادعا که در مجلس اول هیچ رد صلاحیتی نبود کذب محض است

خبرگزاری تسنیم پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۸
نماینده سابق تهران در مجلس گفت: آیت الله صافی گلپایگانی که دبیر وقت شورای نگهبان در دوران مجلس اول طی نامه ای به وزارت کشور، ۲۸ نفر از اعضای حزب توده رد صلاحیت کرد.

- اخبار سیاسی -
حجت الاسلام حمید رسایی نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، مواضع دیروز آقای روحانی تفاوت چندانی با مواضع قبلی ایشان که در تناقض با برخی اصول قانون اساسی و جهت گیری های انقلاب اسلامی بوده، ندارد. در حالی که رئیس جمهور طبق قانون اساسی قسم خورده که از قانون اساسی حراست و پاسداری کند.
وی افزود: بر اساس دو اصل 91 و 92 قانون اساسی تفسیر قانون و کیفیت نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است. اما در ارتباط با اظهارات روز گذشته رئیس جمهور، مغلطه ای که آقای روحانی کرده این است که می گوید مجلس اول بهترین مجلس بوده چراکه در این مجلس اساسا هیئت نظارت و شورای نگهبانی نبوده که صلاحیت نمایندگان را مورد بررسی قرار دهد. در حالی که این اظهارات برخلاف واقعیت های تاریخی است. اولا مجلس اول در 24 اسفند سال 58 یعنی تنها سه ماه قبل تصویب قانون اساسی تشکیل شده بود و ثانیا شورای نگهبان در آذر 58 وجاهت قانونی پیدا کرده و طبیعی است که در نهادی تازه تاسیس، برخی ساختارها و چارچوب ها به شکل دقیق مشخص نشده باشد. با وجود این در انتخابات میان دوره ای مجلس اول برخی از نامزدها رد صلاحیت می شوند.
واکنش کدخدایی به سخنان رئیس جمهور: نباید نهادهای مسئول را به عدم رعایت قانون فرا خواند
رسایی خاطرنشان کرد: در آن انتخابات آقای مصطفی تهرانی فرماندار وقت تهران در نامه هایی جداگانه خطاب به هیئت سه نفره نظارت و شورای نگهبان در خصوص صلاحیت برخی اعضای حزب توده که برای حضور در انتخابات، کاندیدا شده بودند، استعلام می گیرد. آیت الله صافی گلپایگانی که دبیر وقت شورای نگهبان بود طی نامه ای به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار