در سال ۹۸ شاهد ۲۴ عرضه اولیه در بورس بودیم که خرید آنها در مجموع هفت میلیون تومان نقدینگی لازم داشت، مجموع ارزش این سهام در پایان سال ۹۸، بیش از ۱۵٫۵ میلیون تومان بوده است.

به گزارش تجارت نیوز ، در سال ۹۸ در مجموع شاهد ۲۴ عرضه اولیه بودیم که ۱۰ مورد از آنها در ۲ ماه پایانی سال اتفاق افتاد. در این میان، سه عرضه اولیه نوری (پتروشیمی نوری)، تاصیکو ( سرمایه گذاری صدر تامین) و جم پیلن ( پلی پروپیلن جم) به ترتیب با یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان، یک میلیون و ۸۲ هزار تومان و یک میلیون ۸ هزار تومان بزرگترین عرضه اولیه های سال گذشته بودند.
بررسی این نمادها نشان می دهد که بسیاری از آنها پس از یک یازدهی اولیه کوناه مجددا پس از مدتی روندی صعودی در پیش گرفته و در نهایت بازدهی خود را چندین برابر کردند. به عنوان مثال تاصیکو که پس از بازدهی ۲۰ درصدی اولیه صف خرید خود را شکسته شده دید تا پایان سال ۹۸، بازدهی ۱۸۰ درصدی را از خود به جای گذاشت. درهاور نیز پس از ۲۰۰ درصد بازدهی اولیه، امسال را با بازدهی ۱۵۴۰ درصدی به پایان رساند.
در مجموع عرضه اولیه های سال ۹۸ معادل ۷ میلیون تومان نقدینگی لازم داشت که در صورت نگهداری همه این عرضه اولیه ها تا پایان سال، ارزش این سهام بالغ بر ۱۵ میلیون و ۳۳۶ هزار تومان بوده است. این ارقام بدین معناست که کل عرضه اولیه های امسال در مجموع و با احتساب میزان سهمیه هر فرد می توانست بازدهی ۱۱۹ درصدی و سودی ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد.
این بازدهی در حالی رخ داده که عرضه اولیه های کوچک و پشت سر هم پایان سال، موجب اعتراض بسیاری از فعالان بورسی شده و صدای سهامداران خرد را نیز درآورده بوده. بسیاری نیز نسبت به عملکرد ضعیف کارگزاری ها در قبال این عرضه ها معترض بودند.
با این حال، به نظر می رسد تصمیم گیران بورس همچنان نسبت به عرضه اولیه های پی درپی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار