سلامت نیوز : محققان در یک مطالعه جدید دریافتند، دارویی که چندین دهه برای کنترل یک بیماری تجویز می شد، قادر به آهسته کردن کاهش قدرت شناختی افراد و خطر بروز زوال عقل است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، در یک مطالعه جدید که به تازگی منتشر شده، محققان استرالیایی دریافتند که استفاده از متفورمین، دارویی که به مدت ۶۰ سال با اطمینان برای درمان دیابت نوع ۲ تجویز می شد، با آهسته کردن کاهش قدرت شناختی و بروز زوال عقل ارتباط دارد.
این تحقیق با هدایت موسسه تحقیقات پزشکی گاروان و مرکز (CHeBA)، دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) در استرالیا صورت گرفته و طی آن تغییر عملکرد شناختی ۱۰۳۷ استرالیایی، بین ۷۰ تا ۹۰ سال در طی شش سال را تحت بررسی قرار داده است.
این تحقیق نشان داد در میان تمام شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع ۲، کسانی که متفورمین مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که متفورمین مصرف نمی کنند، کاهش قدرت شناختی روال آهسته تری داشته و این افراد خطر زوال عقل پایین تری دارند.
این مطالعه همچنین مشخص کرد، میزان افت عملکرد شناختی در طی دوره ۶ ساله بین شرکت کنندگان با دیابت نوع ۲ که متفورمین مصرف می کنند و کسانی که دیابت ندارند ، یکسان نیست.
کاترین ساماراس، محقق این پژوهش از موسسه تحقیقات پزشکی گاروان گفت: بیماران دیابتی نوع ۲ به دلیل عدم توانایی در حفظ سطح گلوکز خون در یک حد طبیعی، احتمال بیشتری برای ابتلا به زوال عقل دارند.
ساماراس ادامه داد: با افزایش سن، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به میزان ۶۰ درصد در معرض ابتلا به زوال عقل قرار می گیرند؛ یک وضعیت ویرانگر که بر تفکر، رفتار توانایی انجام کارهای روزمره و توانایی حفظ استقلال تأثیر می گذارد. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار