روسیه: گام اخیر ایران تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست

ایسنا جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵
وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که کاهش تعهدات برجامی ایران، هیچ گونه تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که اقدام اخیر ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود ذیل توافق جامع هسته ای 2015 با قدرت های جهانی هیچ تهدیدی را علیه نظام عدم اشاعه هسته ای روا نمی دارد.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز سه شنبه در بخشی از سخنرانی اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد، البته پیشاپیش به ۱+۴ اعلام می کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن ها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی گردیم.
وی ادامه داد: طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن ها بچرخند اما به آن ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می کنیم. ما حساسیت های طرف مقابل را می دانیم و همچنین می دانیم که ممکن است آن ها سروصدا کنند اما هر وقت آن ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) روز سه شنبه پس از آنکه ایران اعلام کرد گام چهارم برای کاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می کند، گفت: روسیه نگرانی های تهران نسبت به تحریم ها را درک می کند اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را نیز نگران کننده می دانیم.
اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در راستای کاهش تعهدات برجامی اش ابراز ...

سرخط اخبار