بنچمارکی از پردازنده 12 هسته ای AMD Zen 2 لیک شد؛ سریع تر از Threadripper 1920X

سخت افزار پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲:۳۵
کمتر از دو هفته دیگر تا معرفی محصول بسیار جذاب AMD یعنی پردازنده های رایزن 3000 برپایه معماری Zen 2 و فناوری 7 نانومتر فاصله داریم که یک لیک جذاب دیگر از آنها منتشر شده است.

تا جایی که اطلاع داریم سری 3000 قرار است افراطی در استفاده از هسته های پردازشی باشد و تا 16 هسته پردازشی روی پلتفرم مصرف کننده AM4 این کمپانی عرضه خواهد شد.
اطلاعات منتشر در رابطه با یک نمونه مهندسی از نسخه 12 هسته ای پردازنده های نسل بعد است که احتمالا جزو پرفروش ترین چیپ های شرکت خواهد بود که به لطف ترکیب هسته های زیاد، سرعت کلاک بسیار بالا و قیمت مقرون به صرفه تر نسبت به پرچمدار 16 هسته ای بدست می آید.
سریع تر از Threadripper 1920X
اگر کمی به جزئیات نگاه کنیم متوجه نکات جالبی می شویم. در ابتدا باز هم لازم به ذکر است که با یک نمونه مهندسی طرف هستیم و چیزی که دیده بودیم مربوط به ماه ها قبل است. البته این بار با یک مادربرد جدید همراه شده که اسم رمز آن AMD Qogir-MTS است. همانطور که از یک نمونه مهندسی انتظار داریم با سرعت کلاک پایینی طرف هستیم. پردازنده در کلاک پایه 3.4 گیگاهرتز و توربو 3.7 گیگاهرتز فعالیت می کند. در محصول نهایی سرعت کلاک بسیار بالاتر از این انتظار می رود.
پردازنده با یک پیکربندی بسیار پایینی همراه شده، یک حافظه DDR4 1600MHz و یک هارد 500 گیگابایتی. بخش جذاب ماجرا اما رقابت این چیپ جدید با نمونه 12 هسته ای حال حاضر یعنی Threadripper 1920X است. در واقع با اینکه کلاک پایین تری داشته و در عین حال با پهنای باند حافظه کمی نیز همراه شده اما سریع تر از 1920X عمل کرده، بخصوص در محاسبات شناور.
چنین چیزی به وضوح بهبود معماری Zen 2 را نشان می دهد که به چیپ های جدید عملکرد بر کلاک بهتری نسبت به نسل قبل خود می دهد. ترکیب این قدرت با فناوری 7 نانومتری که نسبت به 14 نانومتر سرعت کلاک بالاتری را فراهم می کند یعنی می ...