ایسنا/کرمان رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش بینی می کنیم روند صادرات محصولات غیرنفتی کشور از هفته های آینده پرشتاب شود اظهار کرد: شرایط برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی و غیرنفتی با مسیر جدیدی که ایجاد کرده ایم، فراهم خواهد شد.

دکتر "محمدرضا پورابراهیمی" شامگاه چهارشنبه ۳۰ مهرماه در جمع خبرنگاران با محوریت صادرات و چالش ها و فرصت ها گفت: یکی از چالش های حوزه صادرات غیرنفتی کشور که طی سال های اخیر همواره مطرح بوده، بحث نحوه تسویه ارز ناشی از صادرات است.
وی با بیان اینکه در سنوات گذشته که بحث های پیمان سپاری مطرح نبوده، صادرات به راحتی و انتقال ارز به داخل کشور بدون مشکل خاصی صورت می گرفت اظهار کرد: متاسفانه طی ۲ سال گذشته که صادرات نفتی کشور با محدودیت ها و مشکلاتی روبرو شد، با کاهش منابع ارزی مواجه شدیم که در این راستا با تصمیمات گاها متناقض بانک مرکزی مشکلات ارز ناشی از صادرات به کشور دچار چالش های جدی شده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد طی هفته های گذشته با تیم اقتصادی دولت، رییس کل بانک مرکزی و وزیر صمت پیرامون حل مشکل صادرکنندگان گفت: با توافق صورت گرفته بین مجلس شورای اسلامی و تیم اقتصادی دولت و با پیگیری های صورت گرفته از سوی وزیر صمت مقرر شد تعهدات مربوط به حوزه صادرات با سه رویکرد جدید در دستور کار قرار گیرد.
پورابراهیمی در تشریح این سه رویکرد توافق شده گفت: در سال های گذشته صادرکنندگان مکلف بودند صادرات خود را در سامانه نیما با نرخی پایین تر از نرخ کشوری مطرح کنند که عملا انگیزه را برای صادرات و تسویه گرفته بود، که برای حل این مشکل توافق شد این کار به سه روش صورت گیرد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امکان اینکه صادرکنندگان حواله های صادراتی خود را به یک واردکننده ای بدهند که واردات ثبت سفارش آن در وزارت صمت به صورت قانونی ثبت شده باشد، فراهم شده است یعنی صادرکنندگان ...

سرخط اخبار