حفظ و احیای گنجینه نمایش های آیینی و سنتی نیازمند ردیف بودجه مشخص است

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۵
تهران- ایرنا- نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با اشاره به آنکه حفظ و احیای میراث گران بهای گنجینه نمایش های آیینی و سنتی نیازمند ردیف بودجه مشخص و عزمی ملی است، گفت: تلاش من و همکارانم برای ثبت این گنجینه در قالب کارهای پژوهشی برای بدست آوردن سمت دبیری، یا پست های مدیریت نیست؛ چرا که عاشقانه در این راه کار می کنیم.

داوود فتحعلی بیگی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان آنکه بیش از چهار دهه است که با علاقه قلبی و شخصی کار پژوهشی و مطالعاتی در حوزه نمایش های آیینی و سنتی به ویژه حفظ، نگهداری و بازیابی نسخ تعزیه به عنوان ملی ترین هنر نمایش مذهبی ایران، انجام می دهم، یادآور شد: شکی وجود ندارد که تلاش من و همکارانم برای حفظ این میراث و سپردن این گنجینه به آیندگان برای به دست آوردن سمت دبیری و یا پست ها و مدیریت های دولتی نبوده، نیست و نخواهد بود.
وی ادامه داد: همواره در صحبت های تمامی مسئولان متولی در امر فرهنگ و هنر درباره حفظ، تبلیغ و اشاعه نمایش های آیینی و سنتی به عنوان میراث گرانبهای پیشینیان و سپردن آن به آیندگان صحبت می شود؛ اما در عمل شاهد برداشتن گام های اجرایی در این حوزه نیستیم. پرواضح است که برای تحقق این مهم علاوه بر عزم و خواست ملی، نیازمند ردیف بودجه مشخص برای تحقق اهداف کلان فرهنگی هستیم.
کارگردان نمایش بیژن و منیژه با تاکید بر آنکه نمایش های آیینی و سنتی بی هیچ تردیدی شناسنامه هویت بخش ایران است، تصریح کرد: دو دهه است که درباره جمع آوری تاریخ شفاهی و اسناد و اسرار مکتوب مانده در سینه بزرگان و پیشکسوتان هنرهای نمایش آیینی و سنتی ایران در هر رسانه ای صحبت کرده ام؛ اما متاسفانه آنچه که در این میان به جایی نرسد فریاد است.
وی افزود: امروز باید بسیار تاسف خورد که اساتیدی مانند مرشد ولی الله ترابی؛ هاشم فیاض؛ سعدی افشار و بزرگانی از این دست را بدون ثبت داشته های بطنی و درونی شان که بی هیچ تردیدی مهم ترین گنجینه نمایش های آیینی و سنتی ایران است از دست داده ایم. بدون اینکه کاری در این زمینه انجام داده ...

سرخط اخبار