تهران- ایرنا- نشریه وال استریت ژورنال گزارش داد که اروپایی ها قصد دارند در صورتی که ایران گسترش فعالیت های هسته ای خود را محدود کند، از ارجاع اختلاف هسته ای به شورای امنیت خودداری کنند.

این نشریه پنجشنبه شب به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت: در صورتی که ایران روند کاهش تعهدات هسته ای خود در برجام را که در پنج گام انجام شده، محدود کند، اروپایی ها پرونده هسته ای را به شورای امنیت ارجاع نخواهند داد.
به نوشته «لورنس نورمن» خبرنگار ارشد این نشریه، اروپایی ها از ایران خواسته اند که گام های کاهش تعهدات برجامی را متوقف کند، اما در صورتی که ایران گسترش فعالیت هسته ای خود را محدود کند، آن ها به مذاکره ادامه خواهند داد.
براساس این گزارش، اروپایی ها اکنون آماده تمدید مهلت ۶۰ روزه برای مذاکرات مربوط به مکانیسم حل اختلاف هستند و مقام های اروپایی در انتظار نشست کمیسیون مشترک برجام هستند که احتمالا اواسط تا اواخر ماه فوریه (بهمن ) برگزار خواهد شد.
تاریخ برگزاری این نشست در صورتی که در بازه گفته شده باشد، بسیار فراتر از مهلت ۱۵ روزه است که در برجام برای آن تعیین شده است.
سه کشور اروپایی عضو برجام انگلیس، آلمان و فرانسه روز سه شنبه ۲۴ دی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین المللی را فعال کرده اند.
وزیران خارجه سه کشور اروپایی در این بیانه مدعی شدند که این اقدام را با حسن نیت انجام داده اند و هدف آنها حفظ برجام و امید به پیدا کردن راه حلی رو به جلو برای خروج از بن بست به وجود آمده از طریق گفت وگوهای دیپلماتیک هستند.
در این بیانیه تاکید شده که انگلیس، فرانسه و آلمان به سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران ملحق نشده و امیدوارند که ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام بازگردد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هفته گذشته در پیامی توییتری درباره به اقدام سه کشور اروپایی در فعال کردن سازوکار حل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار