محدودیت تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران بعد از ۱۰ سال پایان یافت و از این لحظه، صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و به مقصد ایران از منظر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بلامانع است.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ساعت ۳:۳۰ بامداد امروز (یکشنبه ۲۷ مهر ماه/۱۸ اکتبر) محدودیت های تسلیحاتی ایران در پنجمین سالگرد حصول برجام به صورت خودکار پایان یافت و از این به بعد محدودیت صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و به مقصد ایران لغو و محدودیت سفر ۲۳ شخص حقوقی موضوع فهرست قطعنامه ۲۲۳۱ خاتمه یافت. 
پیش از این سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی ۲۱ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرده بود که ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه/ یکشنبه) ساعت ۳:۳۰ بامداد محدودیت های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می شود.
وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه اگر همزمان با لغو محدویت های تسلیحاتی ایران اگر  آمریکا  اقدامی را صورت دهد، واکنش ایران چه خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: زبان ایران زبان حقوقی و بین المللی است و تا امروز هم همین بوده است. گروه های ضد ایرانی در واشنگتن تمام تلاش خود را کرده و می کنند که چند کار را صورت دهند اینکه جنگ روانی علیه مردم ایران به راه بیندازند و همه این نمایش ها و سیرک ها و خیمه شب بازی ها اهدافش این است، ولی جواب ما به همه طرف های برجام و متحدان، زبان حقوقی و بین المللی بوده است و ایران نشان داده تا چه حد با صبوری و محاسبه گری و دقت سیاست های خود را خارج از مباحث احساسی جلو برده و کماکان جلو خواهد برد.
سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: اگر منافع ایران مورد تهدید قرار بگیرد پاسخ ایران قطعی، بدون مکث و جامع خواهد بود. گفته شده و منتقل شده است. درباره تمامیت ارضی و اقتدار خود با کسی شوخی نداریم.
پس از آن نیز، حجت الاسلام حسن روحانی  رئیس جمهور چهارشنبه ۲۳ مهر ماه در جلسه هیأت دولت در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار