ساعت 24 - در هفته های اخیر درگیری های پراکنده در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان خطر ایجاد بحرانی تازه را افزایش داده است. اکنون رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان می تواند دلیلی برای افزایش تنش میان ترکیه و روسیه شود.

ترکیه و جمهوری آذربایجان رزمایش مشترکی را آغاز کرده اند که قرار است تا روز دهم اوت (۲۰ مرداد) ادامه یابد. این عملیات نظامی مشترک در چارچوب توافق های نظامی میان دو کشور انجام می شود، توافق هایی که همواره گسترش می یابند . نیروهای مسلح ارمنستان هم در روز ۲۳ ژوئیه (دوم مرداد) تمرین های نظامی مشترکی را با روسیه آغاز کرده بودند . به گفته وزارت دفاع ارمنستان، در عملیات مشترک با روسیه پدافند هوایی، از جمله مبارزه با "هواپیماهای بدون سرنشین دشمن" و استفاده از هواپیماهای مشابه "برای شناسایی مواضع دشمن" تمرین شده است . به تازگی گزارش هایی مبنی بر مشاهده بالگردهای رزمی روسی در مرز ارمنستان و ترکیه نیز منتشر شده است . روسیه خود را قدرت محافظ ارمنستان می داند و هزاران سرباز در یک پایگاه نظامی این کشور در مرز با ترکیه مستقر کرده است .
تلاش های روسیه
بر اساس گزارشی که امروز شنبه، اول اوت (۱۱ مرداد) وب سایت شبکه یک تلویزیون آلمان (تاگس شاو) منتشر کرد، رقابت بین ترکیه و روسیه در منطقه شدت می یابد . روسیه منطقه های جنوب خارج از مرزهای خود را به عنوان "مناطقی پراهمیت برای امنیت داخلی خود" می نگرد و مواظب است که اوضاع آنها بحرانی نشود. در این راستا روسیه برای حفظ تعادل بین طرف های درگیر نیز تلاش می کند . مسکو علاوه بر همکاری تنگاتنگ با ارمنستان، به آذربایجان جنگ افزار می فروشد . پس از بروز درگیری ها مرزی در اواسط ژوئیه، دولت روسیه از دو طرف خواست، آرامش خود را حفظ کنند. در مناقشات پیشین میان ارمنتستان و آذربایجان نیز روسیه چنین نقشی بر عهده داشت .
کشمکش تازه دو همسایه متخاصم در جنوب قفقاز در منطقه کوهستانی تووز رخ داد که ۳۰۰ کیلومتر با ...

سرخط اخبار