تا به حال، نفوذ آمریکا در بغداد، به حضور نظامی موثرش در عراق بستگی داشته است. وقتی حضور نظامی کمرنگ شود، نفوذ سیاسی آمریکا نیز به تبع آن کمرنگ می شود. عقب نشینی آمریکا از عراق در سال ۲۰۱۱، این امر را نشان داد. حالا آمریکا دنبال طراحی سازوکاری است که در عین کاهش تدریجی نیرو های نظامی اش در عراق، نفوذش در این کشور حفظ شود. گفتگو های استراتژیک آتی در همین راستا انجام می شود.

فرارو - عراق و آمریکا در آستانه یک مذاکرات مهم راهبردی هستند که نتایج آن برای روابط دو کشور پیامد ها و تبعات بلندمدتی خواهد داشت. این مذاکرات، نوع و سطح روابط بغداد و واشنگتن را مشخص خواهد کرد.
به گزارش فرارو، روز هفتم آوریل، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، طی یک نشست خبری از پیشنهاد جدید آمریکا به عراق خبر داد. پمپئو اعلام کرد که آمریکا و عراق در اواسط ماه ژوئن آینده، مذاکرات فراگیری درباره مسائل مختلف برگزار خواهند کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: «به عنوان نیروی خیر در کشور (عراق) و به عنوان نزدیک ترین دوست عراق، ایالات متحده به دولت عراق یک گفتگوی استراتژیک را پیشنهاد کرده که در اواسط ماه ژوئن برگزار خواهد شد.» پمپئو، با بیان اینکه این گفتگو توسط دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی، هدایت خواهد شد، افزود همه مسائل استراتژیک میان بغداد و واشنگتن، از جمله آینده حضور نیرو های آمریکایی در عراق و حمایت از استقلال و حاکمیت این کشور، در برنامه مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشنگتن وجود خواهد داشت.
عراق و آمریکا، جزئیات زیادی درباره برنامه و محور های گفتگوهای راهبردی شان منتشر نکرده اند. اما محافل تحلیلی رسانه ای و اندیشکده ای به طور گسترده درباره این گفتگو ها گمانه زنی کرده اند. بر اساس گزارش های رسانه ای، گفتگو های راهبردی عراق و آمریکا شامل مسائل نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می شود.
بیشتر بخوانید:
عراق در آستانه ورشکستگی
تحولات مهم در عراق؛ نخست وزیر جدید دنبال چیست؟
آیا مصطفی کاظمی میان ایران و آمریکا واسطه می شود؟
آلا طالبانی، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری