بیرجند - ایرنا - طرح ساخت ۱۰ هزار مسکن محرومان در خراسان جنوبی اوایل سال ۹۸ آغاز شد و اکنون با پیشرفت ۵۰ درصدی این پروژه، جمعیت قابل توجهی در روستاهای استان از خانه مقاوم بهره مند شدند و سایر بخش های تولیدی هم رونق گرفت.

سازمان برنامه و بودجه سال ۹۷ طرح ساخت مسکن محرومان را در۲ استان کرمان و سیستان و بلوچستان آغاز کرد و رایزنی های استاندار خراسان جنوبی برای سهم خواهی استان از این طرح نتیجه داد که در نهایت ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی برای محرومان در استان آغاز شد.
طرح مسکن محرومان از جمله برنامه های توسعه ای و زیربنایی است که با هدف محرومیت زدایی و رونق تولید در خراسان جنوبی رقم خورد.
با اجرای طرح مسکن محرومان که به صورت ضربتی با کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در کمتر از یک سال ۲ هزار واحد آن به بهره برداری رسید و جمعیت قابل توجهی از روستاییان صاحب مسکن مقاوم شدند.
ساخت مسکن محرومان با سفری که رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون رییس جمهوری در ۲۰ اسفند ۹۷ به خراسان جنوبی داشت شروع شد و کلنگ این پروژه در روستای «هُج و نُج» از توابع شهرستان بیرجند به زمین خورد.
جمعیت روستایی خراسان جنوبی ۳۱۰ هزار نفر است که ۴۱ درصد کل جمعیت استان را تشکیل می دهد.
از ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی روستایی استان ۴۹ هزار و ۳۳۵ واحد غیرمقاوم هستند و شهرستان های قاینات و بیرجند هر کدام ۲۰ درصد از واحدهای نامقاوم را دارا هستند.
درمیان با ۱۴ درصد، سربیشه ۱۲ درصد، خوسف هشت درصد، نهبندان ۶ درصد، طبس و فردوس پنج درصد، بشرویه و سرایان چهار درصد و زیرکوه با یک درصد واحدهای غیرمقاوم در رده های بعدی هستند.
برنامه ریزی ها برای اجرای طرح مسکن محرومان که با تلاش های فراوان از سوی استاندار خراسان جنوبی سهمیه آن از ۵ هزار واحد به ۱۰ هزار واحد رسید، طوری انجام گرفت که پراکندگی این واحدها در بیش از ۶۰۰ روستا پیش بینی شد.
گرچه در ابتدای شروع ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار