دیپلماسی آمریکا تا این حد بی ادبانه نبود

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۱
تهران- ایرنا- پیروز مجتهدزاده، استاد علوم سیاسی می گوید: توافق هسته ای (برجام) که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده از آن خارج شد حاصل مذاکرات چندین ساله بود. آمریکا کجا ذره ای اعتماد باقی گذاشته که کشوری با آن وارد مذاکره شود. بعد ترامپ در کمال تمسخر کودکانه مطرح می کند این شماره تلفن من است! برخورد وی در این زمینه نیز به میزانی سخیف و کودکانه است که جای هیچ گونه حرفی را باقی نمی گذارد.

یک منبع مطلع به میدل ایست.آی از سفر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا به عراق گفته و ادعا کرده است که مایک پمپئو در این سفر از عادل عبدالمهدی خواسته تا این پیام را به تهران برساند که آمریکا دنبال جنگ نیست و فقط یک توافق هسته ای جدید می خواهد. از سوی دیگر مجله نشنال اینترست نوشت که ظاهرا رئیس جمهور آمریکا سرانجام خواهان اخراج جان بولتون جنگ طلب از دولتش شده است. با کنار هم قرار دادن این دو خبر برخی از کارشناسان بر این نظرند که واشنگتن دنبال کنار گذاشتن راهبردهای افراطی و به تبع آن به کارگیری دیپلماسی است. این در حالی است که عده ای از کارشناسان این اخبار را در چارچوب سناریوهای فریب تحلیل می کنند. به همین منظور «آرمان» با پیروز مجتهدزاده، استاد علوم سیاسی کشورمان گفت وگوی کوتاهی داشته که می خوانید:
مجله نشنال اینترست از خواسته دونالد ترامپ برای قطع همکاری با جان بولتون خبر داده است. ضمن اینکه روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که برخی مقام های تندرو در دولت ترامپ، در حال بررسی برنامه ای برای حمله نظامی به ایران هستند. آیا خروج بولتون به معنای پایان افراط گرایی در کاخ سفید است؟
همگان شاهدند که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده و مشاوران افراطی اش در حال تبدیل کردن خلیج فارس به یک انبار باروت هستند. افراطیون کاخ سفید باید بدانند اگر این انبار باروت منفجر شود اولین قربانیان این انفجار احتمالی ادوات آمریکایی ها و در درجه بعدی دوستان و متحدان و فرمانبرداران ایالات متحده در سواحل جنوبی خلیج فارس قربانی آن خواهند بود. بعد از آن ممکن است آثارش به سایر نقاط سرایت کند. بنابراین به نظر می رسد اگر ترامپ به دنبال ادامه این بازی های ...