گوژپشت نوتردام بی خانمان شد

ایمنا سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷
کلیسا نوتردام پاریس، نماد مسیحیت فرانسه و یکی از نمادهای ملی این کشور در آتش سوخت! این آتش سوزی باعث تخریب بنا کلیسا شد و همین مسئله باعث شد تا بسیاری از مردم و مسئولان در سراسر جهان با ابراز تاسف از این حادثه خود را در غم فرانسه شریک بدانند.

عصر روز دوشنبه بود که خبر آتش سوزی کلیسا ۸۵۰ ساله نوتردام شوک بزرگی به شهروندان پاریس و فرانسوی ها وارد کرد. نوتردام مهم ترین کلیسا فرانسه و یکی از نمادهای ملی این کشور محسوب می شود که هر ساله چیزی در حدود ۱۳ میلیون نفر از آن بازدید می کردند.
به گفته سخنگو کلیسا نوتردام، آتش سوزی ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه به وقت محلی آغاز شد و به سرعت گسترش یافت و به سقف رسید. حجم آتش آنقدر زیاد شده بود که مهار آن در مدت زمان کوتاه تبدیل به کاری غیرممکن شد، شعله های آتش زبانه کشید و به ستون های کلیسا رسید و در نهایت چند ساعت پس از آغاز آتش سوزی سقف کلیسا فرو ریخت.
بنا بر اعلام منابع فرانسوی آتش سوزی کلیسا به صورت کامل مهار شده و دو برج و ساختمان اصلی کلیسا در امان هستند. طبق اعلام وزیر کشور فرانسه مهار این آتش سوزی تا ظهر امروز ادامه خواهد داشت و بعد از آن امید است که آتش به طور کامل فروکش کند تا بتوان به بررسی خسارات وارد شده پرداخت.
درباره دلیل آتش سوزی نیز گمانه زنی های فراوانی وجود دارد، اما به احتمال قوی آتش سوزی از کارگاه های مرمتی واقع در بنا آغاز شده است. عملیات مرمت کلیسا چند ماه گذشته و در اثر ترک برداشتن برخی دیوارهای کلیسا آغاز شدند و به همین دلیل بخش های گسترده ای از کلیسا زیر پوشش داربست رفته بودند. دفتر دادستانی پاریس نیز اعلام کرده که تحقیقات درباره تخریب کلیسا در این آتش سوزی تصادفی را آغاز کرده است.
کلیسا نوتردام به بخشی از هویت فرانسه و مسیحیت بدل شده بود، این کلیسا خانه شخصیت رمان معروف ویکتور هوگو یعنی گوژپشت نوتردام است که بسیاری از مردم جهان نوتردام را با این داستان می شناسند. همچنین داخل کلیسا آثار هنری زیادی از دوره ...