زاهدان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی خاش سیستان و بلوچستان گفت: افزون بر ۸۰ کیلوگرم محصول زعفران از سطح ۱۳ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان برداشت شد.

شهرزاد کمالی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشت زعفران در مهر انجام می شود که پیاز مورد نیاز آن از سوی جهاد کشاورزی با مشارکت بهره برداران از خراسان جنوبی و خراسان رضوی تهیه و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی با اشاره به سازگاری کشت زعفران در آب و هوای خاش افزود: برداشت این محصول از نیمه دوم آبان آغاز و تا اوایل آذر ادامه دارد.
مدیرجهاد کشاورزی خاش گفت: کشت زعفران به منظور تغییر الگوی کشت و بهینه سازی مصرف آب در این شهرستان انجام شده است.
وی اظهار داشت: زعفران یا همان طلای سرخ یکی از اقتصادی ترین محصولات کشاورزی در کشور به شمار می رود که نیاز به آب کم داشته و در برابر خشکی مقاوم است.
کمالی ادامه داد: با توجه به وقوع خشکسالی های مداوم، تحلیل رفتن آب سفره های زیرزمینی، ضرورت اقتصادی کردن کشاورزی و سوق دادن کشاورزان به کشت های الگویی می طلبد کشت زعفران به دلیل سودآوری بیشتر جایگزین محصولات آب بر شود.
به گزارش ایرنا خاش، میرجاوه، زاهدان، زهک، زابل، هامون، هیرمند و نیمروز عمده شهرستانهای تولید کننده زعفران در سیستان و بلوچستان محسوب می شوند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار