ماجرای فروش نقاشی آیدین آغداشلو در حراجی بزرگ تهران

لوگوی خبرگزاری آنا خبرگزاری آنا . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۷:۱
گران ترین اثر سیزدهمین دوره حراج تهران به خاطر برخی حواشی که خالق آن طی چند ماه گذشته به وجود آورد خبرساز شد.

به گزارش خبرنگار حوزه هنرهای تجسمی گروه فرهنگ وهنر خبرگزاری آنا ، سیزدهمین دوره حراج تهران جمعه بیست و ششم دی ماه با اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان تهران برگزار شد.
امسال و در شرایطی که به خاطر کرونا انتظار می رفت قیمت ها  کاهش یابد و یا افزایش جزئی داشته باشد، شاهد طرح رقم های نجومی برای آثار هنری بودیم. از سوی دیگر رکورد فروش نیز توسط چهره ای شکسته شد که در چند ماه اخیر در مظان اتهامات اخلاقی از سوی برخی مدعیان ناشناس یا شناخته شده قرار گرفته بود.
گران ترین اثر این حراج به قیمت 12 میلیارد تومان متعلق به آیدین آغداشلو بود. از او 2 اثر در حراج ارائه شده بود که گران ترین اثر با کمینه و بیشینه یک میلیارد و 200 میلیون تومان تا یک میلیارد و 600 میلیون تومان ارزیابی شده بود و در نهایت به قیمت بیش از 10 برابر کمینه و به مبلغ 12 میلیارد تومان به فروش رسید تا رکورد فروش اثر در حراج تهران را بزند.
همچنین اثر دیگر آغداشلو به قیمت 600 میلیون تومان فروخته شد. این اثر یک نقاشی دولته ای با عنوان «خاطرات امید» از مجموعه «خاطرات انهدام» بود.
مجسمه ای از پرویز تناولی نیز با عنوان «استاد و شاگرد» در رتبه دوم قرار گرفت که 6 میلیارد و 700 میلیون تومان فروش رفت. رتبه سوم این حراج به تابلوی «دی جی ای- دی جی آ- دی آیو» اثر حسین زنده رودی تعلق گرفت که به قیمت 6 میلیارد و 300 میلیون تومان فروخته شد. تابلوی نقاشی خط محمد احصایی از مجموعه «نجوای عشق» نیز پنج میلیارد و 900 میلیون تومان و اثر آینه کاری منیر شاهرودی فرمانفرمائیان با قیمت سه میلیارد و 600 میلیون تومان در رتبه های چهارم و پنجم قرار گرفتند.
بیشتر بخوانید:
ردپای مشکوک مدیران سابق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار