آنکارا: اس 400 را تحویل گرفتیم/ پنتاگون: در مورد «اینجیرلیک» بازنگری می کنیم

فارس نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۳
وزارت دفاع آمریکا در واکنش به تحویل سامانه موشکی اس 400 به ترکیه اعلام کرد که واشنگتن در مورد پایگاه هوایی اینجیرلیک ترکیه بازنگری خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «حلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه بعد از آنکه این کشور نخستین محموله سامانه های پدافند موشکی «اس ۴۰۰» روسیه را تحویل گرفت، از تلاش های ترکیه برای خرید سامانه مشابه آمریکایی خبر داد.
او امروز (جمعه) بعد از ورود این سامانه به ترکیه گفت: «امروز بارگیری بخش هایی از سامانه روسی اس ۴۰۰ به وسیله سه هواپیما کامل شد و بارگیری بقیه بخش های آن در روزهای آینده ادامه خواهد داشت».
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، وزیر دفاع این کشور گفت که نیروهای ترکیه در این کشور و در روسیه در حال آموزش نصب و استفاده از این سامانه هستند.
آکار همچنین گفت که ترکیه در حال بررسی و ارزیابی خرید سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» آمریکا است و سازمان های مربوطه در حال بررسی این مسئله هستند.
در واکنش به ورود سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه، منبعی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که واشنگتن به زودی در مورد مکانیسم های عملیات هوایی در پایگاه هوایی «اینجیرلیک» ترکیه بازنگری خواهد کرد.
پایگاه هوایی اینجیرلیک سال ۱۹۵۵ در آدانای ترکیه احداث شد و یکی از مهمترین پایگاه های ناتو در دوره جنگ سرد، جنگ دوم خلیج فارس و عملیات ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا بود. گفته می شود آمریکا بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلاهک هسته ای در این پایگاه نگهداری می کند.
منبع پنتاگون همچنین گفت که «مارک اسپر»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا به زودی در ارتباط با خرید اس ۴۰۰، با همتای ترک خود تماس خواهد گرفت.
از زمانی که ترکیه اعلام کرد قصد دارد سامانه های دفاع موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه خرید کند، روابط ترکیه و آمریکا شاهد تنش هایی در این ارتباط بود.
آمریکا بارها ترکیه را تهدید ...

سرخط اخبار