مسکو- ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر اهمیت حفظ پیمان آسمان های باز اعلام کرد: هیچ نیازی به امضای توافقنامه جدید بجای پیمان آسمان های باز وجود ندارد.

سرگئی ریابکوف روز شنبه در برنامه سیاسی «بازی بزرگ» شبکه اول تلویزیون روسیه خاطرنشان کرد: هیچ امکانی برای امضای توافقنامه جدید بجای آسمان های باز وجود ندارد و نیازی به چنین توافقنامه ای نمی بینیم ضمن اینکه پیمان آسمان های باز معتبر و موثر است و امنیت اروپا را تامین می کند.
معاهده آسمان های باز توافقنامه ای بین ۳۴ کشور جهان است که درخصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده است.
این معاهده برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده درخصوص همه تحرکات و فعالیت های نظامی که ممکن است سبب نگرانی آن ها شود، امضا شده. گفته می شود معاهده آسمان های باز یکی از بزرگ ترین تلاش های بین المللی برای هرچه شفاف تر کردن فعالیت های نظامی است.
مفهوم اولیه این طرح در سال ۱۹۵۵ توسط دولت آیزونهاور رئیس جمهوری وقت آمریکا، به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس ها روبه رو شد. بعد از مخالف مسکو، این طرح برای سال ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر بار دیگر درباره آن بحث شد و در نهایت این معاهده در ۲۴ مارس ۱۹۹۲ (چهارم فروردین۱۳۷۱) امضا و اول ژانویه ۲۰۰۲ (۱۱ دی ۱۳۸۰) عملیاتی و اجرا شد.
واشنگتن به تازگی اعلام کرد، به دلیل نقض تعهدهای روسیه در قبال این معاهده و نگرانی های امنیتی، در حال بررسی خروج از این معاهده است؛ مسکو این اتهام ها را رد کرده است.
ریابکوف گفت: جای تاسف است که آمریکا از این پیمان خارج می شود. من برخی اظهارنظرها که می گویند اگر روسیه انچه را که طرف آمریکایی می طلبد انجام دهد آمریکا در آن باقی می ماند.
وی ادامه داد: خواسته های آمریکا از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار