قدس آنلاین: در فرهنگ و اندیشه شیعی، امامزادگان دارای جایگاهی ممتاز و بی بدیل هستند.

به خصوص امامزادگانی که از ناحیه امام معصوم(ع) مورد سفارش و توجه خاص قرار گرفته اند. از جمله این امام زادگان جلیل القدر حضرت فاطمه معصومه(س) است که در منابع اسلامی روایات شگفت انگیز و اعجاب آوری در خصوص زیارت ایشان ثبت و ضبط شده است.
جایگاه حضرت معصومه(س)
بدون شک سخن گفتن در خصوص شخصیت و جایگاه ممتاز بانوی با کرامتی که اشبه الناس به معصوم است؛ بانوی جلیل القدری که در مرز عصمت گام برداشته و شهد شیرین عصمت را به خوبی چشیده و مقامات معنوی و اخلاقی را در حد اعلای آن درنوردیده است، کار ساده ای نیست. برای شناخت و پی بردن به درجه و عظمت وجودی این چنین شخصیتی باید دست به دامان کسانی شد که شایستگی علمی و معرفتی لازم را به خوبی دارا هستند. از این رو چاره ای جز تمسک به معدود روایاتی که در منابع روایی از امامان معصوم(ع) در خصوص این بانوی عرشی نقل شده، نداریم.
در توصیف و عظمت این شخصیت با عظمت همین بس که در کتاب ناسخ التواریخ، امام رضا(ع) او را معصومه خطاب کرده و فرموده است: «مَنْ زارَ الْمَعْصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زارَنی؛ هر که معصومه را در قم زیارت کند، گویی من را زیارت کرده است». و دیگر بار در بزرگی و عظمت کریمه اهل بیت(ع) همین بس که در منابع روایی حرم او به عنوان حرم اهل بیت(ع) معرفی شده است و اجر زیارت ایشان بهشت بیان شده است. در این روایت از عده ای اهالی ری روایت شده است که خدمت امام صادق(ع) رسیدند و گفتند: ما اهل ری هستیم. فرمود: «درود بر برادران قمی ما». آن عده گفتند: ما اهل ری هستیم. ایشان دوباره همان جمله را فرمود. آنها چند بار سخنشان را تکرار کردند و امام(ع) باز همان جواب را به ایشان داد و سپس فرمود: «خداوند، حرمی دارد و آن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار