نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان طرح اخذ مالیات از خانه های خالی را اصلاح و تصویب کردند.

به گزارش برنا ، به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی تعدادی از مواد طرح اصلاح ماده (54 مکرر) قانون مالیات های مستقیم یا همان مالیات بر خانه های خالی را که از سوی شورای نگهبان اعاده شده بود، اصلاح و تصویب کردند.
بر این اساس به منظور رفع ایراد ردیف ( 1 ) شورای نگهبان، یک تبصره به شرح زیر به عنوان تبصره ( 3 ) به ماده ( 54 مکرر ) قانون مالیات های مستقیم مصوب 3/ 12/ 1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی الحاق شد:
«تبصره 3- در صورتی که مالک، واحد مسکونی خود را برای فروش یا اجاره، حسب مورد به ارزش اجاری موضوع ماده ( 54 ) این قانون یا میانگین قیمت های روز منطقه موضوع ماده ( 64 ) این قانون، از طریق سامانه معاملات املاک که وزارت راه وشهرسازی ظرف حداکثر سه ماه از لازم الاجرا شدن این ماده، با استفاده از امکانات موجود، راه اندازی و اجرا می کند، عرضه نماید، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شود. اگر مالک بیش از دوبار از اجاره یا فروش ملک خود به قیمت های مذکور خودداری کند، واحد مذکور از زمانی که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان خانه خالی شناسایی شده است، حسب مورد مشمول مالیات موضوع این ماده یا جریمه موضوع بند (5) تبصره ( 8 ) ماده ( 169 مکرر ) این قانون می شود.
سامانه معاملات املاک باید به گونه ای طراحی شود که قابلیت ارزش گذاری واحدهای مسکونی به قیمت های مذکور، امکان ثبت درخواست متقاضی خرید یا اجاره املاک عرضه شده در آن و ثبت تحقق یا عدم تحقق معامله را داشته باشد. در صورت نیاز، وزارت راه و شهرسازی می تواند از منابع تخصیص یافته حاصل از مالیات بر خانه های خالی برای تامین هزینه های ارتقاء و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار