حکایت فروریزش اسکلت فلزی سازه نیمه‌کاره و ربط آن به زلزله تهران

لوگوی ایسنا ایسنا . دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۴:۳۷
اخیرا کلیپی از فروریزش اسکلت یک سازه نیمه کاره در فضای مجازی دست به دست می شود که به اعتقاد محققان این حوزه، این کلیپ حکایت کیفیت ساخت و ساز ساختمان در کشور را به نمایش گذاشته است و مهندسین در طراحی سازه ها باید به نیروهای وارد شده به سازه ها توجه داشته باشند.

دکتر فریبرز ناطقی الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت وگو با ایسنا با اشاره به انتشار کلیپی از فرو ریزش ساختمان فلزی نیمه کاره در شهر مشهد مقدس، گفت: در این کلیپ نشان داده می شود که چگونه یک سازه در حال ساخت در اثر باد اسکلت آن فرو می ریزد. در اینکه ساخت و ساز در کشور آن قدر غیر حرفه ای است که بدون باد هم فرو می ریزد و بارها شاهد آن بوده ایم، شکی نیست و بنده نیز بارها از نبود کیفیت در  ساخت و ساز و فراهم بودن شرایط رخداد بزرگترین فاجعه لرزه ای جهان در صورت وقوع زلزله در تهران یاد کرده ام.
وی با اشاره به اعلام برخی از مسوولان درباره تاب آوری ۲۰ درصدی شهر تهران، اظهار کرد: وقتی اعلام می شود ۲۰ درصد تاب آوری یعنی ۸۰ درصد ویرانی کامل، ولی از سوی دیگر در صورت وقوع زلزله در تهران حدود ۷۰ درصد ساختمان ها خسارت سنگین و زیاد و بقیه هم خسارات جزئی را تجربه خواهند کرد.
ناطقی الهی این خسارات را از انهدام کامل تا ترک خوردگی، خارج شدن از شاغول، ریزش قسمتی از بنا، ریزش دیوارهای جدا کننده، بهم خوردن تمام تاسیسات ساختمان، فرو ریختن نماها و نماهای شیشه ای و تابلوی ها عنوان کرد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی مهندسی زلزله و زلزله شناسی با اشاره به سازه مورد اشاره در کلیپ، خاطر نشان کرد: موضوعات مهمی در طراحی به ویژه سازه های بلند و بزرگ فولادی در زمان طراحی وجود دارد که خیلی ها به آنها توجه ندارند؛ از این رو اگر اسکلت فولادی که سبک است، در حین ساخت تحت اثر بادهای نسبتا شدید قرار گیرد، بدون شک همین وضعیت رخ خواهد داد.
وی اضافه کرد: معمولا برای پایداری سازه ها در حین طراحی ، درصدی از بار جانبی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار