مداخله مجدد آمریکا در امور هنگ کنگ

جهان نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۸
یک مقام آمریکایی روز سه شنبه در مداخله ای آشکار، خواستار حمایت از آزادی بیان و تجمع در هنگ کنگ شد.

به گزارش جهان نیوز ، یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود روز سه شنبه گفت که آزادی بیان و آزادی تجمع در هنگ کمگ باید مورد حمایت قرار بگیرد.
وی در مداخله آشکار در امور هنگ کنگ گفت آزادی بیان و آزادی تجمع ارزش های اصلی هستند که با مردم هنگ کنگ به اشتراک می گذاریم و از این آزادی ها باید حفاظت شود.
چین بارها به آمریکا و انگلیس درباره دخالت در امور هنگ کنگ و دیدار با سران معترضان هنگ کنگی اعتراض کرده است.وزارت امور خارجه چین شنبه هفته جاری نیز به دولت انگلیس در خصوص دخالت در امور داخلی خود تذکر داد.
هفته گذشته و در ادامه ناآرامی ها در هنگ کنگ علی رغم هشدارهای چین، معترضان پرچم های «انگلیس» و «آمریکا» را در خیابان های این منطقه تحت حاکمیت پکن، در دست گرفتند. شنبه گذشته معترضان با تشکیل جمعیتی چند هزار نفری در نقاط مهم ناحیه «مونگکوک» پرچم آمریکا و انگلیس را بالای سر برافراشتند.
«کاری لام» رئیس منطقه هنگ کنگ نیز روز سه شنبه گفت: «خشونت، خواه استفاده از خشونت یا اینکه تحریک به خشونت باشد، موجب می شود که هنگ کنگ در مسیر بدون بازگشت قرار گیرد و جامعه هنگ کنگ را در وضعیت نگران کننده و خطرناکی سوق می دهد.»
هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بوده است، اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا، به جمهوری چین پیوست. این منطقه، بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می رود.
منبع: فارس

سرخط اخبار