ایسنا/فارس رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: ضریب مرگ براثر کرونا در استان فارس از میانگین کشوری بسیار پائین تر بوده و این نشان دهنده بالا بودن توان علمی و تجهیزاتی بخش درمان این استان است.

مهرزاد لطفی سه شنبه ١٤ مرداد در جلسه ای که با هدف بزرگداشت روز خبرنگار و قدردانی از خبرنگاران و عکاسان خبری تشکیل شده بود، گفت: شدت میرایی کروناویروس در کشور و برابر آخرین آمارها، ۵.۹ و در استان فارس ۱.۶ بوده و این نشان دهنده بهتر بودن شرایط فارس به لحاظ برخورداری از تجهیزات پزشکی و نیروی انسانی متخصص و فوق تخصص و تاثیرگذاری روش های درمانی است.
لطفی با تاکید براینکه بخش های آی سی یو بیمارستان های دولتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و پزشکان و پرستاران و کادر فعال در این بخش تخصصی، همواره سرآمد کشور بوده اند، گفت: دلیل مهم پائین بودن شاخص مرگ براثر بیماری کرونا به نسبت تعداد مبتلایان در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه، همین امر بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه ۳۰ درصد از بیماران پذیرفته شده در بیمارستان های استان فارس را شهروندان ساکن سایر استان های کشور تشکیل می دهند، خاطرنشان کرد: برابر آخرین آمارها ۱۱ درصد کل مبتلابان به کووید۱۹ و حدود ۳.۴ درصد از مرگ ناشی از این بیماری در کشور، مربوط به استان فارس بوده است.
لطفی، در عین حال گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز بعد از انستیتو پاستور، اولین آزمایشگاه تست کووید۱۹ را در کشور راه اندازی کرد و امروز نیز در مقایسه با سایر استان ها، بیشترین میزان تست روزانه را دارد، لذا یکی از دلایل مهم بالا بودن شمار مبتلایان در فارس، شمار بالای تست ها و اقدامات منجر به بیماریابی انجام شده در استان است.
او با اشاره به اینکه اکنون ۱۱۷۰ تخت به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده شده است، این امر را یکی از نقاط قوت فارس در مقابله با کرونا دانست و گفت: ایجاد ۹ مرکز ...

سرخط اخبار