دنباله سازی در سینمای ایران، فرمولی نتیجه بخش برای فتح گیشه ها

برنا نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲
با نگاهی به آثار سینمایی پرفروش کشورمان می توان به فرمول های مشخصی رسید که فیلمسازان به آنها دست یافته و با استفاده از این فرمول ها که نتیجه بخش بوده بعضاً به فروش قابل قبولی دست یافته اند. یکی از مهم ترین فرمول ها که می توان در فیلم های سینمایی ایرانی عنوان کرد دنباله سازی بر یک اثر موفق سینمایی است که معمولاً سازندگان یک فیلم موفق در گیشه به قسمت های بعدی آن نیز فکر می کنند. خبرگزاری برنا طی گفت وگو با چند تن از اهالی سینما این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

حبیب اسماعیلی: ساخت یک اثر سینمایی در قسمت های بعدی نیازمند نوآوری است/ تکرار یک فیلم سینمایی در قسمت بعدی کاری بیهوده است/ دنباله سازی بر فیلم ها فرمول مشخصی ندارد
حبیب اسماعیلی، تهیه کننده سینما، در گفت وگو با خبرنگار برنا اظهار داشت: ساخت یک فیلم سینمایی در قسمت های متعدد در همه جای دنیا مرسوم است و بعضاً شاهد هستیم که فیلم هایی ساخته می شوند که در چند قسمت ساخته شده و قسمت های بعدی شان فروش بیشتری نیز دارد اما در ایران این روند به شکلی حرفه ای دنبال نمی شود و معمولاً پس از ساخت یک اثر سینمایی و استقبال مردم از آن عوامل سازنده، از جمله کارگردان و تهیه کننده به فکر ساخت قسمتی دیگر می افتند.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: ساخت یک اثر سینمایی در قسمت های بعدی نیازمند نوآوری است و اگر قرار است قسمت دوم یک فیلم، شبیه همان قسمت اول باشد هیچ لزومی به ادامه ساخت آن نیست. در سینمای ما نیز این مسأله کاملاً مشهود است و ما بارها شاهد ساخت قسمت های تکراری بر یک فیلم بودیم که شاید به دلیل عنوانشان در قسمت اول مورد استقبال قرار گرفته اند اما مخاطبان را نتوانسته اند راضی کنند و این باعث می شود که لطمه ای جدی به سینما وارد شود.
وی افزود: تکرار یک اثر سینمایی مطمئناً اتفاق خوشایندی نیست و بیهوده به نظر می رسد. وقتی قرار است فیلمی تکراری صرفاً با هدف فروش بالا بسازیم بهتر است این فیلم ساخته نشود چرا که در این صورت مخاطبان را نسبت به سینما بی اعتماد کرده ایم. معمولاً فیلم های سینمایی چند قسمتی در ایران با این فرمول ساخته می شود که پس از بازخورد خوب در قسمت اول طرحی دیگر نوشته می شود، تهیه کننده برآورد بودجه می کند و بعد تصمیم به ساخت گرفته می ...