یک روانشناس توضیح داد

چگونه پرخاشگری حاصل از شرایط پاندمی کووید ۱۹ را کنترل کنیم؟

لوگوی جام جم آنلاین جام جم آنلاین . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۷:۲۶
یک روانشناس با اشاره به پاندمی کووید ۱۹ و امکان افزایش خشم و بروز پرخاشگری، گفت: موقعیت های متفاوتی می توانند ایجاد کننده خشم باشند، برای مثال با قرار گیری در موقعیت هایی نظیر مورد ظلم واقع شدن، مورد تمسخر واقع شدن توسط دیگران و ... امکان افزایش خشم وجود دارد، اما امروزه با توجه به پاندمی کووید ۱۹، کاهش دیدار عزیزان، افزایش ترس و استرس در حیطه اشتغال، کاهش تفریحات و... شرایط برای افزایش خشم و پرخاشگری نیز افزایش یافته، از این رو توجه به تکنیک هایی در جهت کنترل خشم می تواند موثر باشد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، گوهر یسنا انزانی، با اشاره به پیچیده شدن زندگی در عصر امروز به دلیل گسترش تکنولوژی و لزوم کسب مهارت های مواجهه با مشکلات، اظهار کرد: از جمله مهارت های مورد نیاز در عصر حاضر مهارت های زندگی است که علیرغم تاثیر شگرف آن در آرامش انسان، مورد غفلت و چشم پوشی افراد واقع شده است.
به گفته این روانشناس، در حال حاضر با توجه به شرایط پاندمی کووید ۱۹ یادگیری مهارت های زندگی به عنوان توانایی که می تواند به ما کمک کند در موقعیت های متفاوت صحیح رفتار و اینکه آرامش خود را حفظ کنیم بسیار حائز اهمیت است. همچنین در این راستا از جمله مولفه های مهم مهارت های زندگی، کسب توانایی کنترل خشم است.
انزانی با بیان اینکه خشم احساسی است که به صورت جسمانی و هیجانی ابراز می شود، افزود: خشم واکنش طبیعی و ارگانیسم نسبت به شرایطی است که فرد دچار ناکامی می شود، خشم می تواند از احساس خفیف ناخوشایند تا احساس شدید عصبانیت را در بر بگیرد که در مرحله شدید به آن پرخاش گفته می شود. می توان گفت خشم احساسی طبیعی است که در صورت تداوم در بروز و افزایش شدت آن و مناسب نبودن نحوه ابراز آن می تواند منجر به ایجاد بیماری های جسمی و ایجاد مشکل شود.
وی درباره علائم بروز خشم با اشاره به سه تغییر، ادامه داد: با بروز خشم شاهد تغییرات فیزیولوژیک یا علائم جسمانی که شامل منقبض شدن عضلات، گشادی مردمک چشم و  افزایش ضربان قلب و تنفس سریع و تعریق و... است، تغییرات شناختی یا علائم فکری نظیر نپذیرفتن اطلاعات جدید و حرف دیگران، خاموشی مغز و افزایش خطاهای ذهنی و غیره، همچنین تغییرات رفتاری نظیر پرخاش کردن، سکوت کردن، عدم برقراری تماس چشمی و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار