چرا باید این سوال را مطرح کنیم که پکن چرا ما را در بحث راه آهن بین المللی دور زده است. مگر دیگران معطل ما می مانند که ما هرچقدر دلمان می خواهد تاخیر کنیم.

سفیر سابق ایران در چین اظهار کرد: چرا باید این سوال را مطرح کنیم که پکن چرا ما را در بحث راه آهن بین المللی دور زده است. مگر دیگران معطل ما می مانند که ما هرچقدر دلمان می خواهد تاخیر کنیم. ما وقتی به طرف مقابل خودمان متعهد نبودیم و برنامه دقیقی نداشتیم و طبق نظم پیش نرفتیم، چرا از دیگران باید توقع داشته باشیم؟
به گزارش تین نیوز، جواد منصوری در گفت وگو با «انتخاب» در پاسخ به این پرسش که آیا اینکه گفته می شود خط راه آهن چین و ترکیه، ایران را دور زده، صحت دارد؟ گفت: من از این موضوع اطلاعی ندارم ولی طبق آنچه که از قبل می دانم، چین بنا داشت یک خط راه آهن را وارد آسیای مرکزی کند و تا ترکمنستان پیش برود و از آن منطقه یک شاخه به سمت اروپا بکشد و یک شاخه را نیز وارد ایران کند و سپس این خط وارد ایران و سپس ترکیه و نهایتا منتهی به اروپا شود. این بحث از قبل مطرح بوده و حالا نمی دانم که این مسئله به کجا رسیده است.
سفیر سابق ایران در چین تصریح کرد: ما خیلی از فرصت ها را از دست دادیم. وقتی که شما به عنوان ایران هنوز خط راه آهن خودتان را کامل نکرده باشید و هنوز هم معلوم نیست که این تکامل چه زمانی عملیاتی شود، چرا سایر کشورها باید خودشان را معطل شما کنند؟ آیا نباید به دیگران حق انتخاب بدهیم که منافع ملی خودشان را تعریف کنند؟
وی ادامه داد: شبیه این موضوع در بحث راه آهن های جمهوری آذربایجان و عراق هم تکرار شده است. ما چندین سال است که عراق را معطل خودمان کردیم و حالا بعد از این همه سال تازه هفته قبل وزیر محترم راه اعلام کردند که در آینده کلنگ راه آهن عراق را خواهیم زد و در آینده این راه آهن را به بهره برداری می رسانیم. این در حالی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار