حضور ظریف در نشست شورای امنیت و سخنرانی او که با استقبال بسیاری رو به رو شد، نشان داد که پمپئو و ترامپ تا چه اندازه در پیشبرد اهدافشان در قبال ایران تک افتاده اند.

مهسا مژدهی: غروب سه شنبه جواد ظریف در نشست مجازی شورای امنیت در خصوص قطعنامه 2231، حاضر شد و به دفاع از مواضع ایران در قبال خواسته های زیاده خواهانه کاخ سفید پرداخت. پیش از این سخنرانی برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران گفته بود که اعضای شورای امنیت سازمان ملل باید به درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گوش فرا دهند. او پیش از این سخنرانی در خاورمیانه دوره افتاد تا نظر کشورهای منطقه را برای نفوذ در تصمیمات شورای امنیت جلب کند. او البته کار چندان سختی در پیش نداشت. به پایتخت هایی سر زد که در سال های اخیر، از هیچ نوع ابراز دشمنی علیه تهران کوتاهی نکرده اند و عجیب نیست که ندای تائید بر کارهای ترامپ از هر سو بلند شده باشد. امارات ، بحرین، عربستان و بعد سرزمین های اشغالی، مناطقی هستند که دست نماینده آمریکا در امور ایران برای فضا سازی علیه کشورمان بازتر از دیگر نقاط جهان است.
در سفر هوک به خاورمیانه چه گذشت؟
در آستانه نشست شورای امنیت و در روزهای حساسی که انتظار می رود سرنوشت تحریم های تسلیحاتی علیه ایران کم کم روشن شود، برایان هوک دل به حمایت کشورهای عربی بست. او در سفری که به خاورمیانه همه تلاش خود را به کار بست تا آنچه را که کاخ سفید می خواهد، از زیر زبان اعراب بکشد و در برخی موارد هم موفق بود.
به نظر می رسد که برای برایان هوک حمایت کشورهای همسایه با ایران از اهمیت زیادی برخوردار است. آمریکا سالهاست که بر روی اختلافات موجود در خاورمیانه سرمایه گذاری کرده است تا جهان را وادار کند که ایران را خطری برای صلح بشمارد. این ترفند در سال های اخیر تا حدی جواب داده است اما ایجاد توافق هسته ای، توانست از شدت تاثیرگزاری آن کم ...

سرخط اخبار