اما تغییرات و تحولات صنعت انرژی در آمریکا و دیگر کشور های نفتی مانند عربستان و روسیه، کارایی این محاسبه احتمالی را زیر سوال برد. به نحوی که هم اکنون، به رغم تحریم شدن نفت ایران، سازمان اوپک اجرای توافق کاهش تولید نفت را ادامه می دهد. معنای این کار این است که بازار های نفت حتی با غیاب نفت ایران، عمیقا از افزایش عرضه نفت رنج می برند. رنجی که با تداوم افزایش تولید نفت آمریکا در آینده بیشتر خواهد شد.

فرارو - بامداد جمعه، دولت در اقدامی ناگهانی، قیمت بنزین را افزایش داد و آن را سهمیه بندی کرد. بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شده است. کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، علل دور و نزدیک زیادی برای تصمیم جدید دولت برمی شمارند. اما در این میان، یک عامل نادیده گرفته می شود: انقلاب انرژی در آمریکا.
به گزارش فرارو، در سال های اخیر صنعت انرژی آمریکا شاهد تحولات عمیقی بود که بر سیاست خارجی این کشور تاثیرات مهمی برجای گذاشت. اما سوال این است که انقلاب انرژی در آمریکا چه تاثیری بر افزایش قیمت بنزین در ایران دارد؟ برای پاسخ دادن به این پرسش، باید اندکی به عقب بازگشت و مناسبات ایران و آمریکا را به طور کلی بررسی کرد.
دولت حسن روحانی روحانی می گوید حدود ۱۸ میلیون خانوار ایرانی (تقریبا ۶۰ میلیون نفر) برای تهیه ضروریات زندگی به کمک های مادی دولت نیاز دارند. اما از آنجا که منابع مالی دولت در اثر کاهش شدید درآمد های نفتی پایین آمده، دولت برای کمک به این خانوار ها مجبور است که قیمت بنزین را افزایش دهد و درآمد های حاصل از این افزایش را در میان مردم مستمند بازتوزیع کند. البته، برخی کارشناسان، صرفه جویی در مصرف سوخت و واقعی سازی قیمت آن را دلیل افزایش قیمت بنزین می دانند. اما واضح است که تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، دولت روحانی را از نظر مالی در مضیقه گذاشته و آن را به سمت افزایش قیمت های سوخت سوق داده است.
انقلاب انرژی در آمریکا و تاثیر آن بر تحریم صادرات نفتی ایران
یک روز پس از حمله ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در شرق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار