مقصر اختلال در معاملات نیما کیست؟

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۱
یک مقام مسئول در خصوص توقف معاملات ارزی در سامانه نیما، گفت: اطلاعات پروانه های صادراتی به درستی از سوی گمرک به سامانه منتقل نمی شود و رئیس کل بانک مرکزی نیز به این پرونده ورود کرده است.

به گزارش مشرق، بیش از دو هفته است که به دلیل مشکل گمرک در تعاملات اطلاعاتی با سامانه جامع تجارت، معاملات ارز در سامانه نیما با مشکلات عدیده مواجه شده و صادرکنندگان در رفع تعهد ارزی و واردکنندگان در تامین ارز و ثبت سفارش، با مشکلات جدی مواجه هستند.
آنگونه که صادرکنندگان می گویند، از حدود ۵ مردادماه، سامانه جامع تجارت برای واگذاری اظهارنامه های صادراتی و ثبت کوتاژ برای واردات در مقابل صادرات با مشکل جدی مواجه شده و این فرایند روز به روز کندتر و در حال حاضر نیز چند روزی است که متوقف است.
بر این اساس صادرکنندگان می گویند از حدود ۱۰۰ اظهارنامه و کوتاژ صادراتی آنها شاید ۳ تا ۵مورد ثبت شده و صادرکننده می تواند آن را به منظور واگذاری به واردکنندگان تایید نماید و این در شرایطی است که حتی صادرکنندگان در پرتال های شخصی خود در سامانه جامع تجارت نیز، امکان تایید ثبت سفارش های پذیرفته شده از سوی بانکها را هم ندارند.
در همین ارتباط، یک مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: مشکل اصلیِ بروز اختلال در فروش و واگذاری ارز حاصل از صادرات، گمرک جمهوری اسلامی ایران است که اطلاعات پروانه های صادراتی را به درستی به سامانه جامع تجارت ایران منتقل نمی کند.
وی افزود: اکنون بیش از دو هفته است که بانک مرکزی در سطوح مختلف، مذاکرات متعددی را با مدیران گمرک جمهوری اسلامی ایران داشته و حتی شخص رئیس کل نیز به این موضوع ورود کرده و کار را پیگیری نموده است؛ اما مشکل همچنان پابرجا است.
به گفته این مقام مسئول در نظام بانکی، این یک روند نامناسب از سوی گمرک است؛ چراکه متاسفانه در تمام تعاملات اطلاعاتی با گمرک، این چنین مشکلی وجود دارد و همین موضوع به شکل دیگر، در ...

سرخط اخبار