وضعیت فروش سینما در نیمه اول سال 1398/ بررسی حضور کمرنگ سینمای ایران در جشنواره های جهانی!

برنا نیوز پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۸:۶
روز ملی سینما از سال 1379 وارد تقویم ایرانیان شد و هر چند که تا امروز با بی مهری هایی همراه بوده اما بهانه ای است تا اهالی سینما در این روز به مسائل مهم سینما در کشورمان رجوع کنند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ مظفرالدین شاه در سال 1279 اولین دوربین فیلمبرداری را وارد ایران کرد و این شروعی بود برای شکل گیری سینمای ایران که امروز به یکی از معتبرترین سینماهای دنیا تبدیل شده است.
دوربین خیلی زود وارد ایران شد، سال 1279 یا سال 1900 میلادی زمانی بود که سینما هنوز شکل و شمایل مشخصی به خود نگرفته بود و تنها 5 سال از اختراع سینماتوگراف توسط برادران لومیر می گذشت. با توجه به اینکه ما خیلی زود صاحب دوربین شدیم، می توانستیم از همان زمان صاحب سینما باشیم.
30 سال پس از ورود دوربین به کشور اولین فیلم سینمایی ایرانی توسط اوانس اوگانیانس با عنوان «آبی و رابی» ساخته شد. در این زمان که سال های ظهور فیلمسازان بزرگی چون «الکساندر دووژنکو»، «لوئیس بونوئل»، «آلفرد هیچکاک»، «رائول والش»، «جان فورد» جوزف فون اشترنبرگ»، «اف. دبلیو. مورنائو»، «سم وود» و... بود، سینمای ایران می توانست با معرفی فیلمسازی مهم در تاریخ سینما جایگاه ویژه ای داشته باشد اما متأسفانه به رغم پیشرو بودن ما در ورود مصالح فیلمسازی در هنر فیلمسازی چندان پیشرو نبودیم و جایگاه چندانی را برای ایران در تاریخ شکل گیری سینما نمی توان متصور بود اما قطعاً ایران از اولین کشورهایی است که صاحب سینما شده و همین موضوع یکی از اصلی ترین دلایل قدرتی است که سینمای ایران دارد.
در سال 1312 اولین فیلم ناطق سینمای ایران با عنوان «دختر لر» آماده نمایش شد و این فیلم با نمایش در سینما نایاک خیابان لاله زار موفقیتی چشم گیر کسب کرد که این موفقیت شروعی بر تولید و اکران فیلم های سینمایی در ایران شد. «دختر لر» به کارگردانی عبدالحسین سپنتا ساخته شد که از روزنامه نگاران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار