شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران»

دریافت خبر : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۷:۵۵
شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران»
ریتم شعر، آهنگ و هر چه که حس و حال ایرانی ها را با «ایران» پیوند می داد، در قطعه ای شنیده می شد که آستان قدس رضوی حدود یک ماه و نیم پیش آن را منتشر کرد. اما نه به عنوان سرود جدید ملی کشور، بلکه ریتمیک بودن قطعه با سرود ملی ایران، آن قدر نزدیک بود که ناخودآگاه این حس را به شنونده القاء می کرد.

انتشار این قطعه که به نظر می رسید نخست در فضای مجازی دست به دست شده، واکنش های شدیدی به همراه داشت، به حدی که هیأت مدیره خانه موسیقی نیز این اقدام را یک دخل و تصرف غیرقانونی و تحریف کلام سرود ملی «ای ایران» دانست و در بیانیه ای اعلام کردند که از مسئولان و ضابطان قضائی خواسته اند تا با عمل غیرقانونی و به دور از اخلاق سازندگان، برخورد قانونی کند.
در بخشی از بیانیه خانه موسیقی آمده است که «سرود زیبا و ملی «ای ایران» که به ثبت ملی رسیده، جزو میراث معنوی ایران شناخته شده و همچون دیگر آثار ملی ارزشمند و غیر قابل تغییر است و به هیچ عنوان نمی توان در آن دخل و تصرفی ایجاد کرد و سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان متولی اصلی آثار ملی در کشور باید نسبت به این حرکت واکنش مقتضی نشان دهد.
تحریف و جایگزینی هر کلام دیگری روی آن آهنگ به نوعی جعل و تحریف یک ترانه ملی و خاطره انگیز است و نه تنها احساسات میلیون ها ایرانی را جریحه دار خواهد کرد بلکه پیگرد قانونی خواهد داشت.»
لوح ثبتی سرود ای ایران در فهرست آثار ملی کشور
محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - بعد از گذشت این مدت زمان نسبت به اقدامات در حال انجام توسط این سازمان به خبرنگار ایسنا توضیح می دهد.
وی می گوید: به خواست سازمان میراث فرهنگی، مدیرکل میراث فرهنگی مشهد در این زمینه با آستان قدس وارد صحبت شده است، در واقع ما تلاش خود را می کنیم تا سازندگان آن قطعه متوجه حق معنوی سرود "ای ایران" باشند و آن سرود را با توجه به کپی های انجام شده، لغو کنند.
وی با بیان این که نمی دانم سازندگان این قطعه قصد داشتند آن را به عنوان سرود ملی معرفی کنند یا نه، ...

[ مشاهده متن کامل شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران» پارسینه ]

آخرین اخبار عمومی