مترجم کتاب «سِفر خروج» ادامه داد: من دلایل عقلی و نقلی کافی دارم که مزار حضرت زینب سلام الله علیها در مصر است و آیت الله مرعشی نجفی هم که از علمای انساب هستند، این موضوع را تایید می کردند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر حلقه وصل، کتاب «سِفر خروج» حاوی نمایشنامه ای با موضوع قیام حضرت امام حسین علیه السلام به قلم عبدالرحمن الشرقاوی (ادیب و محقق مصری) و با ترجمه غلامرضا امامی که از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر شده است، در خانه هنرمندان رونمایی شد.
در این نشست، دکتر محمدعلی آذرشب، استاد دانشگاه تهران که به صورت تلفنی برای حاضرین سخنرانی کرد، ضمن تبریک به انتشارات امیرکبیر و دست اندرکاران انتشار این کتاب گفت: این اثر ادبی، فوق العاده مهم است و انتشار آن، پیوندی میان ما و جهان عرب خواهد بود. مصر، کشوری است که جایگاه اهل بیت در آن کمتر از ایران نیست و از نظر ادبی، آثار این کشور معادل کل کارهای انجام شده در جهان عرب است.
وی افزود: در تحقیقی که من انجام داده ام، معلوم شد که حضرت زینب بعد از کربلا به کوفه و شام رفتند و بعد از مدینه، عازم مصر شدند. ایشان در مصر هم به افشاگری پرداختند که یکی از عوامل ریشه کنی امویان، همین روشنگری ها بوده است. امام حسین علیه السلام به همین خاطر از جایگاه ویژه ای در بین مصریان برخوردار هستند. این حضرت حتی در بین سلفی های مصر هم از احترام ویژه ای برخوردارند.
این استاد دانشگاه به برخی دیگر از نمونه های عرض ارادت مصری ها به ساحت اهل بیت اشاره کرد و ادامه داد: سید قطب نیز از چهره های شناخته شده سلفی است که با تجلیل از اباعبدالله الحسین یاد می کند. جایگاه امام حسین در شمال آفریقا فوق العاده است و وقتی آندلس به دست این مسلمانان فتح شد، امام حسین در این سرزمین هم جایگاه پیدا کرد.
دکتر آذرشب در پایان از مترجم این کتاب تشکر کرد و گفت: الشرقاوی یک ادیب درجه یک است که ذوق و سلیقه زیادی را هم می شود در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار